Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novoroční projev nebo promítání na zeď kostela. I tak vítají starostové nový rok

Počátky, Žirovnice – Konec starého roku a příchod nového přímo vybízí k netradičním počinům, při kterých lze zároveň bilancovat, co se dané v obci stalo a co se chystá příští rok. Obojí se zajímavým způsobem podařilo spojit například starostům Počátek a Žirovnice, což může být inspirací i pro další města a obce v okrese.

27.12.2014
SDÍLEJ:

Starosta Žirovnice mluví k městu.Foto: Repro: archiv YouTube

V Počátkách se lidé už podruhé sejdou na nový rok v 17 hodin na hlavním náměstí. Kvůli chystanému ohňostroji budou stát za páskou v bezpečné vzdálenosti od kostela, na jehož věž se po úvodním pozdravu starosty budou promítat obrázky a části videí z dění v tomto rodišti Otokara Březiny.

„Loni se tato akce konala poprvé a příjemně mě překvapilo, jak velký ohlas měla. Přišlo asi 400 lidí, jak senioři, tak střední generace a rodiny s dětmi," vysvětluje počátecký starosta Karel Štefl. Jak dodává, scénář letošního setkání bude podobný jako loni.

V první části příchozí uvidí záznamy a snímky z investičních akcí města v roce 2014, ve druhé pak videa a obrázky z kulturních, sportovních a společenských akcí v Počátkách. Autor celého sestříhaného „filmu", místní fotograf a kameraman Josef Presisinger, své obrazové materiály i letos proloží hudbou. „Celé promítání by mělo mít délku maximálně 25 minut, po něm popřeju všem šťastný nový rok a zpoza kostela začne ohňostroj," doplňuje starosta Štefl. Na zhruba desetiminutový ohňostroj město letos oproti loňsku přidalo deset tisíc, show tedy vyjde na 40 tisíc korun.

Hovory z Žirovnice

Součástí české národní tradice jsou novoroční prezidentské projevy. Kromě Miloše Zemana má letos takový novoroční projev i starosta Žirovnice Milan Šmíd. Už nyní ho lze zhlédnout na serveru YouTube, kam je na něj odkázáno z webových stránek města. „Nemám ambici stavět se do roviny s jinými novoročními projevy, je to spíše takové pozdravení občanů," odmítá hned v úvodu srovnání s prezidentským přáním Milan Šmíd.

Zdůrazňuje, že projev je třeba chápat jako součást žirovnického Videomagazínu, což je novinka. Jde o popularizovanou obdobu tištěného Žirovničanu, jež je „psaná" kamerou. V několika měsíčních dílech Videomagazínu mohou zájemci vídat komentované videosekvence z různých kulturně-společenských událostí ve městě, ale i stručné reportáže z nejzajímavějších zastupitelstev. „Podařilo se nám zrealizovat celou řadu investičních akcí, které přispěly k rozvoji města," říká mimo jiné starosta v minutovém projevu, na jehož závěr vyslovuje přání do nového roku. Nevyvaruje se ani použití úřednické hantýrky, když vysloví „zettévéčko", ale tento pojem hned vzápětí vysvětlí – že jde o infrastrukturu pro nové parcely. „Přijeli za mnou z Faktor teamu, který nám Videomagazíny natáčí, abych nějaké takové přání namluvil. Nijak speciálně jsem se na projev nepřipravoval," podotýká starosta Šmíd.

Přirozenost záznamu, kdy kamera z jednoho místa jednoduše zabírá starostu s mikrofonem v kancelářském prostředí, ostatně potvrzuje i jedno drobné přeřeknutí a malé zaváhání.
Pokud bude sledovanost Vieomagazínů vzestupná, chce v nich město podle Milana Šmída pokračovat, případně je ještě obohatit o více reportáží. Například listopadový Videomagazín nyní vykazuje počet zhlédnutí 210, květnový se Slavnostmi žirovnického jednorožce dokonce přes 500. Nejnovější součást „videokroniky", tedy zmíněný starostův projev, zatím v době sepsání tohoto článku vidělo 75 lidí.

Autor: Jan Mazanec

27.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení