Po notifikaci rozhodnutí by v průběhu několika dnů měl být obnoven i vývoz alkoholu ze země, uvedl předseda vlády. Podle Hegera Evropská komise, se kterou jsou čeští úředníci průběžně ve styku, nemá k opatřením výhrady.
Kontroly v obchodech a restauracích budou intenzivní nejméně ještě několik týdnů. Podle Hegera je cílem zvýšení odpovědnosti prodejců za to, co lidem nabízejí.

"To, že dnes vláda schválila opatření neznamená, že všichni vezmou útokem restaurace a začnou pít všechno, co je kde po ruce," varoval nicméně ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) s tím, že riziko metylalkoholu na české trhu stále bude. Nečas připomenul názor orgánů činných v trestním řízení, že je ve všeobecné známosti, že alkohol s obsahem metanolu je jedovatý. Lidé, kteří by jej přesto nabízeli, se tak mohou dopouštět ne pouhého přestupku, ale i trestného činu obecného ohrožení a možná i dalších.

Otevřené lahve s tvrdým alkoholem budou muset být zlikvidovány. Výjimkou mohou být drahé lihoviny, které majitelé nechají otestovat v laboratořích, Heger. Pro lahve tvrdého alkoholu ve skladech budou muset distributoři získat doklad původu alkoholu do 60 dnů, jinak bude zlikvidován, doplnil s tím, že za prokazatelně zlikvidovaný alkohol bude stát vracet už vybranou spotřební daň.

"Likvidace proběhne u odborných složek, to se bude muset ještě upřesnit," uvedl Nečas s tím, že lze předpokládat vrácení daní ve výši stovek milionů korun. Protože ale restaurace budou muset znovu alkohol nakoupit, státní kasa by neměla o tyto daně přijít. Alkohol nejasného původu bude zničen podle zákona o odpadech, doplnil Bendl.

Přesný termín Hegerova vystoupení v médiích, kterých zmírní prohibici, bude záviset na rychlosti, se kterou právníci jeho úřadu připraví podklady. Stane se tak rozhodně ve čtvrtek.

Přehled událostí kolem současné vlny otrav metylalkoholem

Přelom srpna a září – Dvojice mužů, kteří stáli podle policie u počátku současné vlny otrav, vyrobila tuny nebezpečné směsi. Použili k tomu legálně nakoupený metylalkohol, určený na výrobu náplně do ostřikovačů.

3. září – V Havířově zemřel na otravu alkoholem dvaašedesátiletý muž, jeho o tři roky mladší partnerka byla převezena do havířovské a později do ostravské fakultní nemocnice, kde otravě podlehla také.

6. září – Byly zveřejněny první informace o otravách.

12. září – Vláda zakázala prodej tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. V tu dobu již měla vlna otrav 17 obětí.

14. září – Ministerstvo zdravotnictví zakázalo prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR.

16. září – Polsko na měsíc zakázalo obchodování s více než dvacetiprocentním alkoholem vyrobeným v ČR.

18. září – Prodej lihovin z ČR zakázalo Slovensko.

19. září – Evropská komise požádala ČR, aby kvůli smrtícím otravám z pančovaného alkoholu zakázala export tvrdého alkoholu.

20. září – Ministr financí Miroslav Kalousek podepsal vyhlášku o nových kolcích, které by měly pomoci odlišit nově vyrobený alkohol.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger večer zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR, a to s okamžitou platností.
21. září – Dovoz alkoholu z ČR zakázalo Rusko.

23. září – Policejní prezident Martin Červíček oznámil, že se vyšetřovatelé již dostali k předpokládanému vrcholu pyramidy výrobců alkoholu s metanolem.

24. září – Policisté oznámili, že v minulých dnech obvinili dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení.

26. září – Vláda zmírnila prohibici; od čtvrtka bude možné prodávat a konzumovat tvrdé lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 i bez rodokmenu, u ostatního alkoholu bude doklad původu třeba. Opatření vejde v platnost prohlášením ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09).

Likérky začaly dostávat nové kolky.