Diskutuje se v obchodech, na internetu i doma na gauči. Pravidla jsou jasně daná. Zákaz prodeje platí pro všechny potravinářské výrobky s obsahem alkoholu nad 20 procent.

Lahve s tvrdým alkoholem zmizely z regálů českých obchodů téměř hned, ostatní výrobky s obsahem alkoholu od 20 procent jako například luxusní bonboniéry nebo Alpa - lihový bylinný roztok s obsahem etanolu 60 procent, někde na pultech zůstávají. Mohou. Zákon se totiž vztahuje pouze na lihoviny, a těmi jsou dle nařízení 110/2008 jen alkoholické nápoje.

Zákazníci jsou však zmatení. Zatímco třeba v pelhřimovské drogerii Rossmann je francovka k dostání, v pelhřimovské drogerii Teta v Solní ulici zejí regály s tímto zbožím prázdnotou. „Jsem z toho jelen. Bez alpy nemůžu fungovat. Dávám si ji do koupele a používám ji k masážím. Kde ji teď seženu?" ptala se ve středu odpoledne v drogerii Teta jedna důchodkyně. „Vedení nám nakázalo stáhnout ji z regálů. Do odvolání ji nemůžeme prodávat," odvětila jí tamní prodavačka.

Diskotéku na dvě noci zavřeli

Některé podniky na Pelhřimovsku minulý pátek večer zareagovaly na prohibici bleskurychle. Třeba pelhřimovský Sauna music bar měl po oba uplynulé víkendové dny zavřenou diskotéku, bar zůstal otevřený.

„Nastala situace, kdy nikdo nic nevěděl. Raději jsme tedy diskotéku neotevřeli. Báli jsme se, aby si lidé nenosili vlastní alkohol. Tento víkend už budeme normálně hrát. Připravili jsme pro návštěvníky pití, které má pod 20 procent alkoholu," přiblížil důvody uzavření provozovatel music baru Milan Jirků s tím, že se podle něj stejně bude nejvíce pít pivo a víno.

„Lidé mají stále strach," dodal provozovatel. V Karamba music baru v Humpolci, který má v nabídce mimo jiné různé koktejly, na vzniklou prohibici zareagovali také okamžitě. „Míchané nápoje jsme z nápojového lístku vyškrtli. I přes to, že nepodáváme tvrdý alkohol, tak je návštěvnost našeho podniku normální," vysvětlil majitel Karamby Lukáš Loskot.

Palírny jedou dál

Někteří lidé na vzniklou prohibici zareagovali po svém. Z vypěstovaného ovoce si nechávají vyrobit vlastní pálenku. 

Zákaz prodeje alkoholu se totiž na palírny nevztahuje. Deníkem oslovené pálenice na Pelhřimovsku však nijak závratně zvýšený zájem o pálení nezaznamenaly.

„Letos k nám jezdí pálit více zákazníků, to ano, ale rozhodně to není kvůli aféře s metylalkoholem, ale kvůli velké úrodě ovoce. Poslední tři roky byla totiž úroda slabá," přemítala jednatelka Lihovaru Dvořiště u Obrataně Jana Kunstová.

Lihovar, jehož doménou je vlastní výroba kvasu pro klienty, vyrábí 52 procentní destilát. Jana Kunstová uvedla, že lihovar má letos zatím 800 zákazníků. „Otevřeno máme třikrát týdně. První zákazníky jsme začali přijímat na konci června, když začínaly dozrávat třešně. Větší nápor zaznamenáváme tak od poloviny srpna, kdy začínají dozrávat letní hrušky a blumy," uzavřela jednatelka s tím, že k nim do pálenice vozí ovoce lidé nejčastěji z Pelhřimovska, Táborska či Jindřichohradecka.