Těsně po skončení večerní bohoslužby, která se konala v pelhřimovském kostele svatého Bartoloměje, totiž pelhřimovští skauti donesli v průvodu prosvíceném světlem lucerniček do již zmíněné Kalvárie světlo zažehnuté v Betlémě, aby tento symbol Vánoc mohli šířit dál.


V pelhřimovské kapli svatého Kříže se tak v sobotu zhruba od 19 hodin uskutečnil druhý ročník slavnostního předání betlémského světla, který svou fanfárou zahájili tři žáci ze Základní umělecké škole v Pelhřimově. Pro betlémské světlo ale letos poprvé vyjeli pelhřimovští skauti až přímo do rakouské Vídně.


V pětičlenné výpravě, která se pro světlo tentokrát až do Vídně vydala, nechyběla ani skautka Anička, která tento zážitek popisuje jako úžasný a nezapomenutelný.

„Já jsem nikdy na takovém větším shromáždění skautů nebyla. V katedrále ve Vídni bylo úžasné vidět jednak tu variabilitu lidí, jak mají například různé kroje nebo i jak samozřejmě jinak vypadají, ale hlavně bylo hrozně hezké vidět, že pořád na světě existuje spousta dobrých lidí, kteří mají stejný zájem, jako třeba já. Tak to bylo takové uklidňující, ale i obohacující zároveň. Byla tam opravdu krásná atmosféra," popsala jedinečný zážitek z Vídně Anna Chmelařová.


Ti, kteří si nestihli dojít pro betlémské světýlko v sobotu večer přímo do kaple svatého Kříže, mohli se svou lucerničkou zavítat v neděli odpoledne na Masarykovo náměstí, kde se uskutečnila tradiční Zlatá neděle na radnici.


Během vánočních svátků si mohou pro světýlko zájemci přijít i do kostela svatého Bartoloměje.


Betlémské světlo ale nepředávali skauti pouze v Pelhřimově. Napálit si symbol míru, přátelství, radosti a naděje mohli v sobotu také lidé z Počátek a blízkého okolí. Od 17 hodin bylo světlo z Betléma k dispozici v tamním amfiteátru, kde ho rozdávali skautky a skauti z tamního skautského oddílu Sušený tresky.


Den před Štědrým dnem nabídnou plamínek všem zájemcům také skauti v Kamenici nad Lipou a Humpolci.