Celkem jich na Žehnání motorek dorazilo 220. „Loni byla účast o poznání větší, to jsme tu měli zhruba 370 motorek. Řekl bych, že je to tím, že každý rok akcí tohoto typu přibývá. Dnes je například ještě nějaká akce v Humpolci a pak vím asi o třech dalších, na které se hodně jezdí,“ přemítal Petr Černík z motoklubu Rebelové Česko.

Na pelhřimovské náměstí se začaly hlučné stroje sjíždět kolem třinácté hodiny odpolední. Mezi drsnými motorkáři a motorkářkami se ale se svými stroji mezi ostatní řadily dokonce i děti. Mezi mladší účastníky akce patřila také Dominika Hejdová, která přijela na Masarykovo náměstí se svou motorkou zcela poprvé. „Jsem Pelhřimačka a o tom, že bych sem přijela, už jsem uvažovala loni. Letos jsem se tedy zúčastnila, akorát moje motorka nepatří na silnici. Jezdím s ní totiž pouze závody na trati. Takže doufám, že až s ní pojedu do Kámene, tak mě nikde nechytnou a bude to všechno v pohodě. Je to přeci jen žehnání, tak by mi to mohli prominout,“ usmála se Dominika Hejdová z Pelhřimova, která jezdí na motorce zhruba šest let.

Návštěvníky letošního sedmého ročníku akce čekal mírně pozměněný program. V centu Pelhřimova se uskutečnil „pouze“ sraz motorkářů a nenáročná soutěž, kdy zájemci hledali určité stroje podle státní poznávací značky. Nejrychlejší nálezci byli náležitě odměněni.

Součástí žehnání motorek, jak už název napovídá, bylo samozřejmě také samotné žehnání, o které se jako již tradičně postaral černovický kněz Jan Augustín Grambal. „Jako každý rok vám chci popřát především radost, přátelství, boží pokoj a to, aby byla potlačovaná moc zla na silnicích a abychom k sobě byli ohleduplní, protože člověk se na cestách může setkávat s různým neštěstím. Během svěcení vám budu přát a vyprošovat u pána boha boží pomoc a boží ochranu,“ řekl Jan Augustín Grambal.

Pak už se motorkáři na svých strojích vydali na spanilou jízdu do obce Kámen, kde zakotvili v tamní klubovně Rebelové Česko. „Tam se letos uskuteční hlavní program. Máme připraveno spoustu soutěží, také nás čeká předvedení bojových umění z pelhřimovské Wu-shu školy, prohlídka hradu Kámen a mimo jiné vystoupení skupiny Los Četros,“ vyjmenoval Petr Černík.