Podle novely totiž budou muset zaměstnat auditora, který na jejich chod bude dohlížet, což znamená statisícové výdaje navíc.

Novela sice ještě není schválená, starostové měst na Pelhřimovsku ale už přemýšlejí nad tím, jak by případnou situaci řešili. O možném řešení už uvažují například v Počátkách, kde jako příspěvkové organizace fungují základní škola, mateřská škola, městské muzeum a kulturní zařízení města.

„Spočítali jsme si, že roční plat auditora včetně sociálního a zdravotního pojištění by nás vyšel až na tři sta šedesát tisíc korun, což pro rozpočet města není zrovna nezanedbatelný výdaj," sdělil počátecký starosta Karel Štefl.

Může se i slučovat

Možnosti, jak situaci případně vyřešit tak, aby radnice nemusela zaměstnat auditora, jsou podle Štefla dvě. „Buď můžeme vždy dvě organizace sloučit v jednu, čímž se nám počet sníží na dvě nebo z některé příspěvkovky udělat přímo zařízení města, které nemá právní subjektivitu a tím pádem by se na něj úloha auditora nevztahovala," nastínil starosta Štefl.

Slučování organizací naopak nevidí jako vhodné řešení starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur, kterého by se novela také týkala. Pro tamní čtyři příspěvkové organizace: základní školu, mateřskou školu, základní uměleckou školu a správu kulturních zařízení, by Kameničtí auditora na plný úvazek najali.

„Pokud ta situace nastane, počítáme s tím, že auditora zaměstnáme. Jeho plat bychom pravděpodobně pokryli z peněz, které dostaneme z rozpočtového určení daní," uvedl Pfaur.

Novela zákona nechává chladnými Žirovnické. Ti se „nadbytkem" příspěvkových organizací vůbec trápit nemusejí.

„Máme pouze dvě, a to základní uměleckou školu a základní a mateřskou školu, které patří pod jeden subjekt, proto otázku stálého auditora řešit nemusíme," uzavřel starosta Žirovnice Milan Šmíd.