Radní a zastupitelé vědí, že hezky upravené domy dělají vesnici malebnější, a tak svým občanům buď půjčují, anebo darují peníze na potřebnou rekonstrukci.

S penězi na opravy počítá rozpočet

V Komorovicích je systém příspěvků nastaven tak, že obec zájemcům daruje dvacet tisíc korun na opravu fasády a deset tisíc korun na opravu plotu. „Stačí, aby nám lidé doložili, kolik utratili za materiál a za práci. Podmínkou je také to, že jim vyplatíme maximálně padesát procent utracené částky," vysvětlil starosta Komorovic Přemysl Jež a odhadoval, že zhruba za osm let, co lidem na rekonstrukce přispívají, jim na úřad došlo kolem deseti až patnácti žádostí o finanční pomoc.

Peníze Komorovičtí vyčleňují ze svého rozpočtu s jasným záměrem. „Jde nám 
o obnovu vzhledu obce, chceme, aby vesnice trošku vypadala, a proto se snažíme lidi motivovat k opravám," vysvětlil starosta Jež.

Stejně uvažuje i obecní úřad v Želivě, kde už patnáct let funguje fond modernizace bydlení. „Peníze lidem půjčujeme třeba na opravy fasád a střech," zmínil starosta Želiva Karel Chmel.

Želivští mohou půjčit dvacet, třicet i čtyřicet tisíc korun. Ovšem letos o obecní půjčku nikdo zájem neprojevil. „V posledních letech zájem o půjčku klesá. V průměru bývaly tři až čtyři žádosti ročně," doplnil starosta Želiva a podotkl, že i přesto nabídnou půjčku příští rok znovu.

Karel Chmel dále nastínil podmínku pro obecní půjčku. „Dva ručitelé podepíšou smlouvu s čestným prohlášením. Daný rok čerpají peníze a až ten další splácejí," vysvětlil starosta Želiva.

Želivský fond modernizace bydlení vznikl před patnácti lety, kdy obec od Ministerstva pro místní rozvoj dostala bezúročnou půjčku na deset let v hodnotě 900 tisíc korun, a Želivští si tak mohli začít od obce půjčovat na opravy svých stavení, a to za státem stanovený úrok tři procenta. „V roce 2010 jsme půjčku splatili 
a z naspořených peněz dále pomáháme našim občanům. Od té doby si podmínky půjčky můžeme nastavovat sami. Úrokovou sazbu jsme nechali na třech procentech, ale uvažujeme, že by mohla být nižší," přemítal Chmel.

Jak na závěr uvedl, důvod, proč Želiv nabízí tuto službu, je jednoduchý. „Na začátku nás velice nadchla. Chceme mít hezkou obec a zároveň chceme lidi podpořit," uzavřel Chmel.