Příroda je na ni připravena. Smířit se s pochmurným počasím je vždy těžší pro lidi.

Přírodě by současné velké výkyvy teplot a změny počasí vadit neměly, tvrdí vedoucí odboru životního prostředí pelhřimovské radnice Josef Slavětínský. „Příroda se s tím srovná, v historických tabulkách najdeme i větší výkyvy a sám si vzpomínám, že jsem kdysi také oral pole ve sněhu. Naopak je dobře, že sníh přinese vláhu do suché země," uvedl Josef Slavětínský.

Podle něj sníh urychlil spad listí ze stromů. V Pelhřimově zatím nejsou hlášeny ani žádné škody, například na zlomených větvích. „Nanejvýš se ohnuly tisy a túje na hřbitově," konstatoval  Josef Slavětínský.

Loni nesněžilo 
ještě ani v listopadu

Co se týká lesní zvěře, ani pro tu by podle předsedy Okresního mysliveckého spol᠆ku Pelhřimov Františka Dohnala neměl sníh znamenat problém.

„Správně by totiž myslivci měli přikrmovat ovsem a ječmenem už od září, aby se zvířatům utvořily zásoby loje 
na zimu. Když se začne krmit až v listopadu, je to už pozdě," řekl Dohnal.

Martin na bílém koni přijel tentokrát na Pelhřimovsko o něco dřív, než byl očekáván, ale nijak výjimečná událost to nebyla. „Takovýto relativně časný nástup zimy není ničím mimořádným. Průměrné datum prvního sněhu v regionu je 7. listopadu, takže zima přišla trochu dříve," konstatoval vedoucí košetické observatoře Milan Váňa.

V posledních třiceti letech padal první sníh v říjnu v průměru každou třetí zimu, ve většině dalších případů pak 
v listopadu a loni až 5. prosince.

„Každopádně pro příklady nástupu zimního počasí ve druhé polovině října nemusíme chodit daleko. V roce 2010 padal první sníh již 21. října 
a rok předtím nás překvapila sněhová nadílka už 12. října, kdy napadlo patnáct centimetrů sněhu. To je dlouhodobý říjnový rekord," doplnil Váňa. Nejčasněji podle jeho informací poprvé sněžilo  roku 1994, tehdy to bylo už 
7. října.

První sníh letošní zimy padal v sobotu 27. října. Teplota vzduchu se pohybovala kolem bodu mrazu a v neděli klesla na -2,4 stupně Celsia. Ani v tomto případě se zdaleka nejedná o dlouhodobý rekord. V roce 1997 28. října naměřili -7,4 stupně a o den později dokonce -8,5 stupně, což je vůbec nejnižší říjnová teplota naměřená na observatoři Košetice.

Špatná nálada

S podzimem přichází strašák v podobě depresí. Jak řekl pelhřimovský psychiatr Jaroslav Max Kašparů, depresi člověk pozná, až když přijde, a nemůže se jí dopředu nijak ubránit. „Projevuje se řadou příznaků, ke kterým patří například poruchy spánku, ranní pesima, smutek, snížená chuť k jídlu, celkový útlum psychických a fyzických funkcí a především špatná nálada," vyjmenoval Kašparů.

Nástup deprese by podle psychiatra lidé neměli podceňovat. „Pacienti, které už někdy potkala a znovu se u nich objeví již zmíněné příznaky, většinou neváhají a rychle si dojdou k odborníkovi pro vhodné léky, protože vědí, že s depresí se dá velice těžko žít a ještě obtížněji pracovat," dodal Jaroslav Max Kašparů.