Pro Betlémské světlo pojedou skauti z Pelhřimova rovnou do Vídně už druhým rokem. „Budeme ho vyzvedávat v sobotu 16. prosince ve Vídni na Mexikoplatz v kostele svatého Františka z Asisi,“ prozradila pelhřimovská skautka Anna Chmelařová s tím, že slavnostní ekumenická bohoslužba na zmíněném místě začne s úderem čtrnácté hodiny.

Na loňský rok a svou premiérovou cestu do Vídně vzpomínají pelhřimovští skauti s nadšením. „Bylo to úžasné, v podstatě i první spojení se skauty z jiných států. Určitě to vnímám jako moc hezký zážitek,“ usmála se Chmelařová.

Letos se z Pelhřimova pro Betlémské světlo vydá hned několik desítek skautů. „Loni jsem jeli na takovou obhlídku. V letošním roce to ale pořádáme jako střediskovou akci. Vypravujeme celý autobus a pojede nás čtyřicet pět,“ dodala Anna Chmelařová.

Večer se už s Betlémským světlem vrátí zpět domů. „Poprvé bude k vyzvednutí už v neděli na náměstí,“ informovala Chmelařová. V neděli 17. prosince se totiž na pelhřimovském Masarykově náměstí uskuteční tradiční Vánoce na radnici.

Nebude chybět bohatý program a po patnácté hodině je naplánované i první letošní předávání Betlémského světla. „Na náměstí bude zástupce z našeho oddílu a v krátkosti přítomným popíše, jaká byla cesta pro světlo,“ prozradila Chmelařová.

Slavnostní předávání

Slavnostní předávání symbolu naděje a přátelství se v Pelhřimově ale uskuteční až o týden déle. „Oficiální předávání je v pátek 22. prosince, kdy světlo nejprve poneseme do pelhřimovského kostela svatého Bartoloměje, kde se uskuteční večerní bohoslužba,“ popsala událost Anna Chmelařová.

Ke kostelu svatého Bartoloměje pak mohou přijít v 18.45 zájemci s vlastní lucerničkou a zapojit se do zářícího průvodu Betlémského světla, který půjde do kaple svatého Kříže. Adventní požehnání na Kalvárii pronese pelhřimovský vikář Martin Brácha.

V Počátkách se světlo zažehnuté v Betlémě objeví v neděli 17. prosince. „Vyzvedávat ho budeme v zastávce Počátky – Žirovnice,“ řekl Pavel Kešner z oddílu Sušený tresky.

Lidé si tradičně v amfiteátru u počáteckého kina budou moci světlo vyzvednou do nedělní sedmnácté hodiny. „Budeme předávat betlémské světýlko ideálně lidem, kteří přijdou se svíčkou. Ale určitě tam nějakou svíčku mít také budeme,“ přemítal Pavel Kešner. Dodal také, že nebude chybět ani horký čaj, svařák a hudební doprovod. „Myslím, že sestry skautky zajistí zpěv koled,“ pousmál se Kešner.

Pro Betlémské světlo si lidé budou moci přijít i na dalších místech Pelhřimovska. Například 23. prosince na náměstí Humpolci, či ten samý den v Kamenici nad Lipou, kde nabídnou příchozím světlo skautky a skauti z tamního střediska Fidelis et Fortis od 18 hodin u kamenického městského úřadu.