Dva postupy mohli slavit v Základní umělecké škole Gustava Mahlera Humpolec, škola bude mít zastoupení v ústředním kole v sólovém a komorním zpěvu i ve hře na dechové nástroje. V sólovém a komorním zpěvu bude mít svoji zástupkyni i Základní umělecká škola (ZUŠ) Pelhřimov.

Ředitel humpolecké ZUŠ Josef Jirků neskrýval z postupů posluchačů školy nadšení. „Zúročili jsme naše priority, což se loni promítlo v úspěších klavíristů a letos v podobných výsledcích v sólovém a komorním zpěvu a ve hře na dechové nástroje,“ připomněl Jirků.

Na ústředním kole ve hře na dechové nástroje bude humpoleckou ZUŠ v prvním květnovém týdnu v Praze reprezentovat Vojtěch Kameš, v březnovém vysočinském krajském kole ovládl kategorii do patnácti let.

Na ústřední kolo v komorním zpěvu v kategorii do dvaceti let se může chystat humpolecké školní pěvecké kvarteto Radka Kvášová, Denisa Kasalová, Diana Kvášová a Samuel Hána. Ústřední kolo je čeká na konci dubna v Turnově.

Tam má namířeno i Anna Tousková ze ZUŠ Pelhřimov v oboru sólový zpěv v kategorii do dvaceti let. „Postup nám udělal velkou radost. Bylo to nečekané, ale zasloužené,“ poznamenal učitel Anny Touskové Petr Žák.

Letos posluchači základních uměleckých škol soutěžili v krajském kole vedle hry na dechové nástroje (se spoustou kategorii podle nástrojů) a v sólovém a komorním zpěvu také ve hře smyčcových souborů a orchestrů a v sólové a souborové hře na bicí nástroje.

Reprezentanti základních uměleckých škol z Humpolce, Pelhřimova, Kamenice nad Lipou a Pacova získali dohromady ještě devět prvních míst bez postupu, devatenáct druhých míst a šest třetích míst. Do Humpolce putovalo šestnáct postupových nebo medailových umístění, do Pelhřimova devět, do Kamenice sedm a do Pacova pět.

Zvláštní ceny pro pedagogy za citlivý klavírní doprovod si odnášeli humpolečtí vyučující Martin Dvořák a Diana Kvášová.