Navíc jeden z nich shazuje na zem odpadkový koš a kope do něj. Strážci zákona je zajistí a převezou na Protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě.
Od začátku roku to není vůbec ojedinělý případ. Lidí, kteří se pod vlivem alkoholu povalují na veřejných prostranstvích a budí tak veřejné pohoršení, na Pelhřimovsku přibývá. Od začátku roku jich policisté evidují už jedenáct. Ve všech případech se jednalo o muže.

„Bohudík jsem zatím nikoho takového nepotkala. To už aby se člověk bál vyjít za bílého dne ven. Nikdy nevíte, co opilec udělá, je nevyzpytatelný, nemá svoje chování pod kontrolou," přemítala včera v Pelhřimově Lucie Králová. Ve většině případů lidé v silné podnapilosti ohrožují svůj život a zdraví – hlavně v zimě, kdy leží na zemi, nebo když se nekoordinovaně pohybují na silnici.

„Místa, kde k uvedenému jednání dochází, jsou různá, nedá se říct, že by se v těchto případech některé lokality objevovaly častěji. Většinou se jedná o větší města, jako je Pelhřimov a Humpolec," informovala pelhřimovská policejní mluvčí Monika Pátková s tím, že tyto případy strážci zákona řeší v rámci běžného výkonu služby. „Stále se snažíme, aby policistů v terénu bylo co nejvíce, nicméně jsme limitováni současným početním stavem," dodala mluvčí.
V „Hliníkově městě" není požívání alkoholu zakázáno nikde. Zato v Pelhřimově vyhláška o zákazu pití alkoholu na veřejnosti už platí. S alkoholem v ruce nesmí lidé vstoupit na Masarykovo náměstí.

Dále alkohol ve městě rekordů a kuriozit nepatří do Sadů, ke Kalvárii, do Děkanské zahrady, na dětská hřiště a do prostor na sportovištích před základními školami Na Pražské a Osvobození.

„Zatím jsem se s žádnými opilými lidmi ve městě nesetkal. Myslím si, že u nás je to běžná situace jako v jakémkoliv jiném městě," nechal se slyšet starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

Rekordmanka
v pití alkoholu

Zřejmě největší rekordmankou v pití alkoholu na veřejnosti je šestačtyřicetiletá žena. Ta se loni v odpoledních hodinách pohybovala silně opilá ve Smetanově ulici v Humpolci.

„Žena nebyla schopna chůze a opakovaně padala na popelnice umístěné na chodníku. Při dechové zkoušce nadýchala 4,58 promile. Vzhledem k jejímu stavu, kdy ohrožovala svůj život a zdraví, ji policisté převezli na protialkoholní záchytnou stanici," popsala případ Pátková.

Loni policisté na Pelhřimovsku řešili 48 případů veřejného pohoršení pod vlivem alkoholu, v šesti případech se jednalo o ženy.

Pití alkoholu není levná záležitost

Po vystřízlivění si lidé sáhnou hlouběji do kapsy. Jsou totiž povinni uhradit policejní převoz na záchytku a dále musí zaplatit náklady za vyšetření, ošetření a pobyt v záchytné stanici. Ty je vyjdou na rovné čtyři tisíce korun.

„V loňském roce jsme na protialkoholní záchytné stanici evidovali 1 116 osob, z nichž bylo 130 s trvalým pobytem z Pelhřimovska. Oproti roku 2011 se tento počet zvýšil o 22 osob," informoval mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.