V místě, kde obvykle stojí pouze atrapa policisty, tentokrát stáli dva opravdoví strážci zákona, a navíc ještě s hosteskou Eliškou Dvořákovou.

Konala se tam totiž prázdninová akce Řídím, piju nealko pivo, kterou pořádá Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s Policií České republiky.

„Policisté zastaví auto, zkontrolují řidiče a dají mu dýchnout. Pokud nenadýchá, dostane ode mě jednu lahev nealkoholického Bernarda a ještě alkohol tester," řekla Dvořáková a dodala, že obdarovaní bývají zpočátku překvapení.

To potvrdil i jeden ze zastavených řidičů Jiří Jetel. „Je to hezká, dobrá akce. Sice jsem byl zpočátku překvapený, ale potěší to," svěřil se Jetel a spokojený pokračoval v cestě.

Z dárku měli radost i ti, kteří se dopustili nějakého přestupku. „Zatím jsme se setkali s tím, že někdo nesvítil, byly prasklé žárovky v hlavních světlech a jedna z řidiček nepředložila doklady," vyjmenoval jeden z policistů František Plášil. Jeho kolega zase zastavil auto s nezajištěným psem. „Nikdo ale zatím nenadýchal," informoval Plášil v době, kdy bylo zkontrolováno asi deset vozidel.

Řidička Simona Slabá byla akcí příjemně překvapená a z dárku měla radost, i když dostala pokutu. „Přestože nemám techničák, dostala jsem jenom stovku," zasmála se a vysvětlila, proč průkaz nemá s sebou.

„Mám rozbitý zámek u dveří, tak jsem si techničák vyndala, aby mi ho nikdo z kastlíku neukradl. A samozřejmě jsem si ho zapomněla vzít," řekla Deníku řidička.

V Humpolecké ulici stáli policisté s hosteskou od 10 do 11 dopoledne, poté vyrazili ještě do Starého Pelhřimova a do Ústrašína, kde stáli od 15 do 16 hodin. „Za celý den zastavíme asi čtyřicet až padesát aut," uvedl policista.

Zuzana Rodová