Jak prozradil provisor kanonie Jakub Med, zřejmě už na půlnoční mši se lidé usadí v lavicích klášterního kostela a budou moci obdivovat výsledky práce několika desítek odborných týmů.

V současné době lešení stojí už jen uvnitř kostela, kde odborníci dokončují restaurování mobiliáře a velkých varhan na hlavním kůru. Po osmiměsíční rekonstrukci přichází na řadu také úklid. „Veškeré práce byly rozděleny na čtyři části. Stavební část je hotová, dokončená je i obnova menších varhan. Zbývá ještě dokončit restaurování mobiliáře a obnovu velkých varhan," zmínil Med.

Náročná kompletní rekonstrukce spěje ke zdárnému konci, i když se během samotných oprav objevila řada nečekaných komplikací. „Má᠆lokdy se podaří, aby se rekonstrukce v takovém rozsahu obešla bez problémů. Například stavebníci až na lešení zjistili, že stavba má velké trhliny na různých místech. Také až přímo při práci přišli na statické nedostatky. Ale jejich práce skončila v termínu," uvedl příklady provisor kanonie.

Dodal, že i když před samotnými zásahy odborníci provedli základní výzkum, aby co nejpřesněji zjistili, co je v kostele čeká, nedá se zabránit tomu, aby se při práci vynořily nepředpokládané po᠆tíže. „Co se týče restaurování varhan, až po jejich demontáži je možné odhalit skutečné poškození. Až pak dotyční mohou stanovit postup oprav," vysvětlil Med.

Cenný ostatek 
a jiné zajímavosti

Co želivským premonstrátům udělalo naopak velkou radost, bylo, že díky rekonstrukci našli ostatek svatého Norberta. „Jde o zakladatele našeho řádu, takže je to pro nás velká cennost," řekl s potěšením provisor a zároveň doplnil, že objevili dalších pár zajímavostí. „Především se jedná o kunsthistorické zajímavosti, například o výjimečné technologické postupy na uměleckých předmětech," přiblížil Jakub Med.

Aby skutečně byl želivský klášterní kostel do půlnoční mše jako ze škatulky, restaurátoři pracují dennodenně. „Zrovna restauruji zlacení hlavního svatostánku," upřes᠆nila o uplynulé sobotě přímo v kostele restaurátorka-pozlacovačka Dagmar Ježková.
Jakub Med podotkl, že po opravách najede provoz kostela do starých kolejí tak, jak na to lidé byli do letošního dubna, kdy rekonstrukce začala, zvyklí. „Jen na velké varhany bude možné hrát až na jaře, do té doby je nahradí ty malé. Obnova velkých je opravdu rozsáhlá, a navíc by je těžko šlo naladit v tomto počasí," zdůvodnil provisor.

Lenka Vacková ze želivského kláštera ještě prozradila, že kostel po rekonstrukci čeká samozřejmě slavnostní svěcení. „V tuto chvíli ale nedokážu říct, na kdy stanovíme termín. Uvažujeme o něm však až na příští rok," sdělila Vacková.

Návštěvníkům Želiva, kteří kvůli rekonstrukci letos nemohli obdivovat krásy klášterního kostela, nabídli premonstráti jako kompenzaci prohlídku hřbitovního kostela svatého Petra a Pavla, nejstarší stavby v Želivě, která byla do té doby zvědavým očím veřejnosti uzamčena. Vůbec poprvé také uspořádali vedle tradiční zářijové poutě ke svaté Marii i červnovou pouť právě ke svatému Petru a Pavlovi.