„Jsme plně připraveni a jedeme podle harmonogramu. Vše je nachystáno tak, jako by žádná stížnost neexistovala,"  uvedl tajemník pelhřimovského městského úřadu Jan Machyán s tím, že včera absolvovali povinné školení zapisovatelé okrskových komisí. Někteří obyvatelé už mají doma volební lístky pro první kolo, do všech domácností se mají roznést do úterý.

Lístky nemusí být doručeny tomu, kdo nemá řádně označenou schránku.

Co pelhřimovské úředníky překvapilo, je zvýšený zájem o volební průkazy – na ně v konkrétní obci mohou volit i lidé, kteří tam nemají trvalý pobyt. To je náznak toho, že volební účast u prezidentských voleb bude vysoká.

V Pelhřimově už bylo vydáno 25 průkazů, což je asi o deset víc než při nedávných krajských volbách. Vydávají se většinou na obě kola.

Další zájemci o ně musí písemnou či e-mailovou žádost s elektronickým podpisem na úřad doručit do zítra nebo si pro ně musí přijít osobně do středeční 16. hodiny.

Ani zimní termín voleb nezpůsobil problémy s obsazením volebních komisí. „Z devadesáti procent jsou v nich lidé, již jsou v komisích i u jiných voleb," uvedla vedoucí odboru vnitřních věcí městského úřadu Jitka Dederová.

Další tisk

Bez ohledu na případný posun termínu se připravují volby i v Humpolci a Pacově. „Postupujeme podle harmonogramu, nic jiného si ani nemůžeme dovolit. Vše musí být připravené tak, aby se příští pátek ve dvě hodiny odpoledne mohly otevřít volební místnosti," podotkl tajemník pacovského městského úřadu Václav Krejča. Znamená to například zajistit, aby každý volič dostal včas obálku se svými volebními lístky.

I členové volebních komisí pacovského volebního obvodu včera absolvovali školení. Pokud by se volby zdržely, znamenalo by to kromě zbytečné práce také pravděpodobně velké plýtvání papírem. „Na volebních lístcích bude zřejmě vytištěné datum, takže by byl nutný další tisk," dodal Václav Krejča.

Nejasnosti okolo prvního kola voleb nezastavily jejich přípravy ani v Kamenici nad Lipou. „Dokud nebudeme vědět, zda se termín voleb posune či nikoliv, budeme na jejich přípravách pracovat podle stanoveného harmonogramu," nechal se slyšet tajemník tamního městského úřadu Leoš Zhorný. Volební lístky už jsou v Kamenici rozneseny. Voliči je budou moci uplatnit celkem v pěti volebních okrscích.

Už před Vánoci byli řádně proškoleni předsedové a zapisovatelé všech pěti volebních komisí. „Dozvěděli se všechny potřebné informace o tom, jak mají průběh voleb zajistit a třeba i to, jak správně připravit volební místnost," nastínil Leoš Zhorný. Zítra Kamenické čeká první elektronická zkouška spojení s Českým statistickým úřadem.

Fakta o volbách

Volí se podobně jako při senátních volbách. Voliči budou vybírat jednoho z devíti kandidátů. Když nikdo z nich nezíská v prvním kole 50 procent hlasů, ve druhém kole se utkají dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. První kolo se koná v pátek 11. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 12. ledna od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo pak 25. a 26. ledna.