Pro letošní Zemanovu cestu jde o úvahu čistě teoretickou. Zeman při své třídenní návštěvě Vysočiny, která začíná dnes v Jihlavě, Pelhřimovsko vynechal.

Návštěvu Pelhřimova prezidentská kancelář či hejtmanství, které bývá hlavním hostitelem během návštěv současné hlavy státu v regionech, nezařadily ani před rokem ani tentokrát. „S tím nic neuděláme, budeme si muset počkat na nějakou příští návštěvu pana prezidenta," reagoval starosta Pelhřimova František Kučera (ČSSD). „Kdyby si nás vybrali, určitě máme co nabídnout. Na druhé straně neočekávám, že by Pelhřimovu mohla prezidentská návštěva pomoci při řešení problémů města," dodal Kučera.

Zatímco do Pelhřimova v posledních pětadvaceti letech prezidenti jezdili, Červená Řečice na premiérovou návštěvu hlavy státu zatím čeká. S Milošem Zemanem se ale zdejší lidé mohli už osobně potkat. „Pamatuji, že k nám do Červené Řečice Miloš Zeman jezdil v devadesátých letech na akce sociální demokracie, kdy byl předsedou strany," vzpomněla si starostka Červené Řečice Zdeňka Bečková (SNK-ED).
Ani ona si nemyslí, že by prezidentská návštěva městu, v jehož čele stojí, mohla něco zásadního přinést. „Kdyby se Červenou Řečici rozhodl prezident navštívit, tak by to představovalo určitě dobrou propagaci. Samozřejmě, že bychom takovou návštěvu uměli přijmout a postarat se o ni," dodala Bečková.

Podle zprávy z Kanceláře prezidenta republiky by se alespoň některá města na Pelhřimovsku mohla dočkat návštěvy hlavy státu v roce příštím. „Pan prezident jednotlivé části krajů navštěvuje postupně, vše ve třech dnech není možné absolvovat. I v následujících letech pan prezident na Vysočinu přijede," vzkázal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Starosta Hořepníka Vladimír Kotýnek (NK) si ale velké naděje, že by se Miloš Zeman stal historicky prvním prezidentem, který by obec navštívil, nedělá. „Kdyby se tak ale stalo, tak by to pro naši obec byla velká pocta a událost, která by měla určitě významné místo v kronice obce," poznamenal Kotýnek.

Realisticky ale považuje za úspěch, že do Hořepníka jezdí předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).