VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezident míří na Vysočinu. Na dovolenou

Vysočina - Zatím není jasné, kdy přijede oficiálně. Například ves, kde měl nejlepší volební výsledek, by na jeho případnou návštěvu neměla dost peněz

28.6.2018
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny.Foto: Deník/ Libor Plíhal

V těchto dnech se na Vysočině objeví prezident Miloš Zeman. Přijede do Nového Veselí na svou chalupu na obvyklou krátkou letní dovolenou. Hrad přesný termín příjezdu nezveřejnil. „Co vím neoficiálně bokem z různých zdrojů, mohlo by to být ve čtvrtek 28. června,“ naznačil novoveselský starosta Zdeněk Křivánek.

Co bude prezident o dovolené dělat? To, co jiné roky. „Plánuje setkání s přáteli, a pokud to umožní počasí, zamíří na novoveselský rybník a bude odpočívat na legendárním nafukovacím člunu,“ uvedl k tomu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Faktem je, že řady nejbližších Zemanových kamarádů z Vysočiny v poslední době prořídly. Ještě v roce 2014 si dobře popovídal s přítelem Miroslavem Zítou a lidmi z vesnice na setkání u hráze Matějovského rybníka, kde účastníci zakončili tradiční pochod k pramenu řeky Oslavy. Mimochodem – Miloš Zeman je pyšný na to, že podle starých map pramen před lety objevil. Zíta, dřívější hostinský, co rozuměl řezničině, na setkání u Matějovce opékal klobásky a byl v dobré náladě. Teď už má pochod přizvisko „memoriál Miroslava Zíty“, prezidentův blízký kamarád totiž před dvěma roky zemřel.

Zeman obvykle jezdíval taky na Jihlavsko, kde v lesích ve srubu u rybníka žil v ústraní další jeho přítel, Jan Boček, exšéf Kosteleckých uzenin, který v Kostelci u Jihlavy vybudoval významný masokombinát, jeden z největších svého druhu ve střední Evropě. Dodnes panují pochybnosti o tom, jakým způsobem nakonec firmu ovládl Agrofert Andreje Babiše. Bočka to stálo majetek, podepsalo se to i na jeho zdraví. Zemřel loni koncem listopadu.

A letos v dubnu skonal rybnikář z Bohdalova Jiří Růžička, opět velmi blízký člověk Miloše Zemana. „Pan prezident mu byl na pohřbu,“ poznamenal novoveselský starosta Zdeněk Křivánek.

Každoročně se při dovolené Miloš Zeman zajímá, co je nového na úřadu městyse Nové Veselí, je zvědavý na aktuální dění v obci. „Nevím dopředu, zda se u nás na úřadu objeví i letos. Pokud ano, beztak bude klást otázky ohledně přípravy stavby obchvatu. Pak mu odpovím, že krajská investice pokročila, a pokud vše půjde hladce, mohlo by se na jaře příštího roku začít stavět,“ přiblížil starosta Křivánek.

Prezident letos zatím nepřijel na každoroční oficiální návštěvu Kraje Vysočina, kam mířil vždy na konci června. Ve druhém funkčním období má jinak nastavený kalendář oficiálních návštěv. Zatím byl v Moravskoslezském kraji, kde měl největší volební úspěch a v Ústeckém kraji, kde získal v procentech druhý nejlepší volební výsledek v republice.  ysočina v tomto pomyslném žebříčku skončila na pátém místě, předběhl ji Olomoucký a Karlovarský kraj.

Na hejtmanství v Jihlavě zatím nemají avízo, kdy by měl Zeman přijet, a zda to vůbec bude ještě letos. Zatím to podle zákulisních informací vydadá, že spíš ne. „Oficiální návštěva Kraje Vysočina se bude teprve plánovat. V každém případě, jako v ostatních regionech, pan prezident chce jako výraz poděkování navštívit ta města a obce, kde získal nejlepší volební výsledek,“ uvedl stručně Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Na Vysočině bral Miloš Zeman závratných 90,91 procenta v Kadolci. S tímto výsledkem se ves na Žďársku se 170 obyvateli umístila na druhém místě v kontextu celé republiky. Předběhly ji jen stejně lidnaté Lišany na Lounsku v Ústeckém kraji, které jako projev vděku Zeman navštívil před několika dny. A byla to tam velká sláva.

V Kadolci je ovšem nálada jiná. „Už jsme to řešili na zastupitelstvu, a pokud Hrad projeví zájem, že by k nám pan prezident chtěl zavítat, budeme to muset zdvořile odmítnout, byť si ho vážíme,“ sdělil trochu rozpačitě už dopředu kadolecký starosta Václav Kobylka. „Jsme malá ves, potřebujeme dělat kanalizaci, stálo by nás to moc peněz. A druhým problémem je u nás prostor. Nebylo by kam umístit stan pro pana prezidenta, máme málo místa,“ popsal situaci ve vesnici Kobylka. Že by návštěva mohla být příliš obtížně uskutečnitelná, si odvozuje z loňské zkušenosti. „Pan prezident byl v sousedním Heřmanově, tak jsem viděl, co všechno to obnáší,“ říká starosta Kadolce.

Pokud Hrad projeví zájem o oficiální prezidentskou návštěvu na Vysočině, je krajský úřad v Jihlavě schopen ji zorganizovat poměrně rychle, za měsíc. Ze zákulisních informací plyne, že se v počátku vytipuje program a ladí se společné představy a možnosti. Nejintenzivnější je pak poslední týden, kdy už se upřesňují cesty na konkrétní místa.

V Kraji Vysočina zatím Hrad nenarazil na komplikace, se kterými už se setkal ve Zlínském kraji, kde hejtman Jiří Čunek dal loni hlasitě najevo, že nesouhlasí s placením veškerých výdajů každoroční návštěvy prezidentské delegace z krajské pokladny. Čunek tehdy připustil, že proplatí jen náklady na oběd. Nakonec tam prezident nejel.

Kolik stála například loňská návštěva prezidentské delegace Vysočinu? „V roce 2017 jsme z rozpočtu Kraje Vysočina za třídenní návštěvu prezidenta vydali 191 789 korun. Náklady představovalo například občerstvení, dar pro prezidentský pár nebo ubytování pro prezidentský pár,“ sdělila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

A komplikace ohledně financování případné návštěvy se ani neočekávají. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) patří mezi politiky blízké Zemanovi. Pravidelně se vídají.

A například senátor a krajský zastupitel za ODS Miloš Vystrčil Deníku odpověděl, že jeho klub v krajském zastupitelstvu neplánuje vznášet nějaké výtky podobné těm Čunkovým. „Jde o prezidentský úřad, který – ať už je v něm, kdo tam je a můžeme si o něm myslet, co chceme – zaslouží náležité přijetí a přiměřenou péči, pokud kraj navštíví,“ řekl.

Jedním dechem dodal, že se na druhou stranu očekává, že hradní aparát bude při tak častých výjezdech hledat míru únosnou. „Teď jsem se seznamoval s archivními materiály návštěvy prezidenta Masaryka před 90 lety na Vysočině, konkrétně u nás v Telči. Jasně, vím, že srovnání Zemana a Masaryka velmi kulhá. Ale to nechci říct. Bylo to přijetí opravdu pompézní, velmi dlouho se na to vzpomínalo, nikoho ani nenapadlo řešit cenu, kolik ta sláva stála. Byl tu ovšem jen jednou a o tom to možná taky celé je, o vzácnosti události,“ poznamenal senátor.

Autor: Hana Jakubcová

28.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 17 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Svářečský průkaz podmínkou.. Pracoviště: Rich jobs s.r.o. - pracoviště pelhřimov, U Nádraží, č.p. 1967, 393 01 Pelhřimov. Informace: Roman Tomeš, +420 602 400 600.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 15 000 Kč

Tesaři Tesař - sádrokartonář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Stavební práce na území ČR., , Nutný telefonický kontakt předem !. Pracoviště: Humpolecká stavební s.r.o., Na Závodí, č.p. 160, 396 01 Humpolec. Informace: Miroslav Novák, +420 739 278 033.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 13 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šička ve výrobě kožené a textilní galanterie. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nutný telefonický nebo e-mail kontakt předem!. Pracoviště: Liwa cz, s.r.o., K Silu, č.p. 2482, 393 01 Pelhřimov. Informace: Marie Jírů, +420 565 391 312.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 43 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič MKD. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 43000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: NUTNÝ TELEFONICKÝ KONTAKT PŘEDEM !. Pracoviště: Bedo cz s.r.o. - pracoviště, Matějkova, č.p. 2178, 393 01 Pelhřimov. Informace: Petr Bednář, +420 602 105 946.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bramborářský seminář v kulturním domě v Olešné.
7

Cena brambor se možná bude lehce zvyšovat

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Žirafí samec neuhynul kvůli otravě, ale dlouhodobému stresu

Jihlava – Za smrtní osmiletého žirafího samce Manu z jihlavské zoologické zahrady stojí střevní komplikace a dlouhodobý stres. Byl totiž nejslabším členem z trojice žirafích samců. Paul a Zuberi tak zůstanou ve výběhu sami.

Lidé z Vysočiny si přivezli z dovolené červy pod kůží

Vysočina – Období dovolených s sebou přináší také větší počet úrazů a onemocnění. Lidé z Vysočiny si nejčastěji přiváží průjmová onemocnění, najdou se ale i závažnější případy.

Dolní Cerekev ožije pouťovým veselím

Dolní Cerekev – Nejen pouťovými atrakcemi na městečku, ale také bohatým kulturním programem ožije po celý víkend obec Dolní Cerekev.

Trnávka se nezlepšila, Sedlice zhoršila. Dál platí dva zákazy koupání

Vysočina – Voda v neproblémovějších lokalitách na Vysočině se nezlepšila. Na prahu víkendu, který by měl být i na Vysočině ve znamení stylového letního počasí, to není úplně dobrá zpráva. Na druhé straně zůstává v regionu pro koupání více než desítka zcela nebo takřka bezproblémových míst.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT