Prezident svůj středeční program zahájil s manželkou Ivanou setkáním s hejtmanem Vysočiny Jiřím Běhounkem v sídle Krajského úřadu v Jihlavě. Setkal se tam také se zastupiteli kraje a řediteli příspěvkových organizací.

Do sídla Kraje Vysočina dorazil prezidentský pár krátce po půl jedenácté. Vřele jej uvítali je hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) se svou ženou. Prezidenta s vysočinským hejtmanem pojí dlouholeté přátelství. Miloš Zeman se vydal do pracovny hejtmana, kde také převzal dar Kraje Vysočina - skleněnou uměleckou plastiku.

Po osobních setkání obou párů se cesty Miloše Zemana a jeho ženy Ivany rozpojily. Miloš Zeman se sešel s krajskými zastupiteli a nově zvolenými vysočinskými starosty. Dalším bodem programu byla schůzka se zástupci čtyř desítek krajských příspěvkových organizací. O toto setkání měl zájem prezident Miloš Zeman a oproti loňské návštěvě prezidenta na Vysočině jde o novinku.

Ivana Zemanová, spolu s manželkou vysočinského hejtmana, vyrazily od krajského úřadu v Jihlavě do Světlé nad Sázavou, kde navštívily ženskou věznici. 

Uprchlíky nepodpořil

Během půl hodiny, kterou Zeman strávil v jednacím sále krajského zastupitelstva, zazněla na galerii několikrát i salva smíchu. Řada témat, které přítomné zástupce kraje zajímala, byla však i z vážnějšího soudku. Řeč byla o problémech samospráv, zemědělství nebo dotacích. Prezident se ale nevyhnul ani tématu migrace a uprchlíků. „Zastávám názor, který vychází z pohádky o Jezinkách. Jen dva prstíčky strčíme, jen co se ohřejeme, hned zase půjdeme. Jde o řetězovou reakci. Dnes se bavíme o tisícovce uprchlíků, ale z tisícovky budou desetitisíce a z desetitisíců statisíce. A potom už to nezastavíme," přiblížil svůj pohled na věc Zeman.

Podle něj bychom neměli přijímat uprchlíky, kteří jsou ze zemí kulturně odlišných. „Nejsem proti migraci jako takové, ale přijímat uprchlíky z Afriky a Libye by bylo neštěstí nejenom pro nás, ale i pro migranty," dodal Zeman a varoval, že i libyjská vláda upozorňuje na to, že mezi migranty mohou být džihádisté a že pašerácké gangy mohou převážet do Evropy teroristy. „Těmto lidem bychom měli pomáhat na jejich území nebo na území jejich sousedů," uzavřel téma Zeman.

Ve středu odpoledne Zeman navštívil také Nové Veselí na Žďársku, kde má chalupu. Položil květiny k pamětní desce Petra Vejvody v dubové aleji na břehu Veselského rybníka. S vedením obce prezident debatoval o možném vybudování obchvatu Nového Veselí, setkal se s občany a otevřel naučnou Vodní stezku.

V dalších dnech navštíví prezident na Třebíčsku firmu Mann - Hummel vyrábějící filtrační systémy, prohlédne si vrtulníkovou základnu v Náměšti nad Oslavou a zavítá do Telče. V programu je také setkání s občany v Lípě na Havlíčkobrodsku a v Havlíčkově Brodě.

ONLINE PŘENOS:

Přenos skončil v 17:45. Děkujeme za jeho sledování

17:40 Při veřejné diskuzi lidé v městysi diskutovali s Milošem Zemanem o mimo jiné o problematice islámu a obchvatu městyse. Vysočinský hejtman Běhounek přislíbil, že Krajský úřad bude pracovat na realizaci obchvatu Nového Veselí. Po setkání s občany se prezident odebral slavnostně otevřít novou naučnou stezku.

16:30 Po položení květin se prezident odebral s vedením městyse a zástupci Kraje Vysočina na jednání do restaurace, kde se má hovořit o potřebě obchvatu pro Nové Veselí. Starosta městyse předá hejtmanovi petici s téměř osmi sty podpisy za to, aby se věcí začala Rada kraje urychleně zabývat a co nejdřív nechala obchvat vybudovat. Pak se Zeman vrátí před školu, kde už je postavené pódium pro setkání s veřejností.

16:17 Miloš Zeman dorazil do Nového Veselí. Položil květiny k pamětní desce zavražděného studenta Petra Vejvody a prohlédl si dubovou alej, kterou sázel na břehu Veselského rybníka.

Miloš Zeman v Novém Veselí.

15:40 Ve firmě Jihlavan airplanes si prezident Zeman vyzkoušel letecký simulátor. Proletěl se malým proudovým letadlem nad Prahou. I když první let skončil v turbulencích, druhý už se vydařil. Za to si Zeman od výkonného ředitele společnosti Skyleader Igora Stratila, který je stoprocentním vlastníkem firmy Jihlavan airplanes, vysloužil čestný pilotní průkaz. „Slibuji, že ho nezneužiji," pronesl s humorem sobě vlastním prezident. Dále si odnesl také poukaz na let letadlem nad Krajem Vysočina sportovním letadlem z dílny společnosti.

Prezident Miloš Zeman si vyzkoušel trenažér.

15:30 Podle programu už měla první dáma z čokoládovny odjíždět, protože ji ale výroba čokolády zaujala, vyptává se ještě na speciality, které firma produkuje.

15:15 Zemanová si v čokoládovně vyzkoušela vyrazit pralinky z marcipánu. Pak sledovala jejich zdobení.

14:33 Ivana Zemanová dostala dárek pro manžela, jde o loutku dozorce s číslem 007. První dáma se s úsměvem rozloučila ve světelské věznici a odjela k naplánované návštěvě čokoládovny ve Vyskytné.

14:00 Po obědě si Ivana Zemanová prohlédla oddělení pro hendikepované a oddělení pro matky s dětmi.

13:30 K slavnostnímu obědu ve věznici se podával králík na zelenině se šťouchanými bramborami. Obsluhovaly vyučené vězeňkyně.

13:20 Ivana Zemanová ve světelském vězení rozdala vysvědčení a prohlédla si výrobky vězeňkyň, jako jsou loutky panenky a obrazy. Poslechla si také hudební vystoupení.

12:40 Jako dar od hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka dostal Miloš Zeman moderní skleněnou dózu a koš plný brambor. „Doufám, že je to odrůda rohlíček a ledvinek," vtipkoval Zeman. Prezident na oplátku věnoval hejtmanovi čajový servis se šesti šálky. „Víš, proč je těch šálků šest," optal se prezident hejtmana a pokračoval: „Protože, když se setkáš s více než šesti lidmi, tak už to není diskuse, ale masové setkání," dodal prezident.

12:05 První dáma Ivana Zemanová je na návštěvě ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Po rozhovoru s ředitelkou věznice předá vězenkyním výuční listy.

Prezident Miloš Zeman na Vysočině.

11:42 Zeman o kontrolách a legislativě v obcích: Prezident prý často hovoří se starosty, které obtěžují přílišné kontroly kvůli výběrovým řízením: "Přijde první kontrola, která shledá, že je vše v pořádku. Za půl roku další, která také nic nenajde, pak třetí a čtvrtá a ta už musí něco najít. Beru to jako obtěžovaní obcí a měl by platit výsledek té první kontroly, ať už dopadne jakkoli…"

11:14 Zeman je dobře naladěn: "Omluvte mou ženu, poslal jsem ji do vězení. Společně se ženou hejtmana. Takže jsme teď svobodní mládenci a kdyby nějaká žena měla zájem, tak má příležitost…"

10:40 Jednací sál krajského zastupitelstva v Jihlavě netrpělivě čeká na příchod prezidentského páru. Na plných balkonech jsou kromě novinářů i úředníci.

---------------------

Program prvního dne třídenní návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana s manželkou:

10:35 setkání prezidentského páru s hejtmanem Kraje Vysočina a manželkou hejtmana

11:00 setkání prezidenta se členy Zastupitelstva Kraje Vysočina a nově zvolenými starosty obcí.

11:35 podpis do Pamětní knihy kraje a předání daru Kraje Vysočina prezidentu

14:15 příjezd do společnosti JIHLAVAN airplanes

16:10 setkání s představiteli Nového Veselí, diskuse o obchvatu městyse Nové Veselí

16:45 setkání s občany městyse Nové Veselí a okolních obcí.

17:20 podpis prezidenta republiky do pamětní knihy městyse, dekorování praporu městyse pamětní stuhou prezidenta republiky, předání daru města prezidentu republiky.

17:30 příjezd k pravému břehu rybníka, otevření naučné stezky Vodní stezka kolem Veseláku, umístěné na turistické stezce kolem Veselského rybníka.