Práce naplánované od pondělí 26. února do čtvrtka 1. března se uskutečnily za extrémních mrazů, vždyť zde dělníci za asistence hasičů pracovali i v minus čtrnácti stupních. „I když byly v minulých dnech podmínky pro kácení stromů náročné, záměr se podařilo uskutečnit podle plánu,“ ohlédl se za uplynulými dny pacovský starosta Lukáš Vlček (SNK).

Pro kácení dvanácti javorů a jedné lípy v Karmelitánské ulici mezi zámeckým a školním areálem se radnice rozhodla na základě dendrologického posudku. „Stromy nejsou v dobré kondici,“ tlumočil před zahájením kácení stanovisko dendrologů Vlček.

Pacovská radnice se problémem s přestárlými stromy v Karmelitánské ulici zabývala několik let. Koruny stromů zasahovaly nad střechy přilehlých budov, nad vozovku v Karmelitánské ulici a nad přechod pro chodce.

Právě kvůli pohybu školáků i dalších chodců v tomto místě se důležitým kritériem pro zvolení správného řešení stalo bezpečnostní hledisko. „Stromy v této lokalitě jsme nechali pokácet hlavně kvůli bezpečnosti chodců, v první řadě dětí,“ připomněl starosta. Současně dodal, že zvolené řešení mělo i kritiky.

Revitalizace místa, kde bylo pokáceno třináct vzrostlých stromů, bude pokračovat na jaře. „Počítáme samozřejmě i s obnovou veřejné zeleně v tomto místě. Ale v odlišné podobě, než jakou měla ta původní,“ dodal Vlček.