Klášter byl na soutoku Želivky a Trnavy založen v roce 1139. „Prvních deset let patřil klášter benediktinům, premonstráti přišli do Želiva v roce 1149,“ vysvětlil význam obou kulatých výročí převor želivského kláštera Tadeáš Robert Spišák.

Kulatiny si klášter připomene v pátek prostřednictvím odpoledního programu. Ten začíná ve 13 hodin a v klášterní zahradě vystoupí dechový orchestr ZUŠ Humpolec a dojde také na divadelní představení nebo vystoupení chůdařů. Návštěvníci si budou moci v rámci pětihodinového programu vyzkoušet historická řemesla jako psaní husím brkem, ražbu originálních mincí nebo provaznictví. Připraven bude i program pro děti.

V pátek budou otevřeny i takové prostory kláštera, které jinak přístupné nejsou. „Návštěvníci budou moci nahlédnout do klauzury, kam se jindy nedostanou, do klauzurní kaple, která slouží pro komunitní modlitby. Umožníme jim přejít z konventu na kůr v kostele Narození Panny Marie, což rovněž není běžné. A pozveme je do opatské zahrady i do klášterního pivovaru,“ přiblížil některé body z připraveného pátečního programu převor želivského kláštera.

Odpolední program završí od osmnácti hodin mše svaté v kostele Narození Panny Marie, na večer jsou pak naplánovány v hodinových intervalech čtyři kostýmované prohlídky kláštera, první se uskuteční v 19.15 hodin.

Účast na těchto prohlídkách je potřeba si zarezervovat na telefonním čísle, které klášter uvádí na svých webových stránkách. „V rámci pátečního programu dne otevřených dveří chceme návštěvníkům ukázat, že klášter žije,“ dodal Tadeáš Robert Spišák.