Jak to vypadá na Pelhřimovsku, sdělil předseda humpolecké organizace Českého rybářského svazu Jaromír Slavík.

„Z našeho pohledu vydry samozřejmě škodí a jsou silně přemnožené, nicméně tento problém se týká celé České republiky, nejen Pelhřimovska. Ochránci zvířat zřejmě nemají k dispozici taková čísla, jako máme my, když tvrdí, že vydry jsou ohroženým druhem," sdělil  Slavík.

Co se týče pro rybáře příznivé změny do budoucna, té předseda Slavík moc naděje nedává. „Pokud by se měly stavy vyder zmenšit, musel by se změnit zákon, který by vyjmul vydry z chráněných druhů. To však nevidím jako příliš pravděpodobnou změnu v blízké budoucnosti," zhodnotil předseda Slavík.

Opačné stanovisko na téma škodlivosti vyder zaujímá například ochránce přírody Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce. „Podle mě není jejich regulace opodstatněná, protože například škody jsou nižší, než byly v devadesátých letech. Navíc vydra patří do přirozeného prostředí," zhodnotil současný stav Koubek.

Ryby jsou zesláblé

Situaci v Kamenici nad Lipou popsal i hospodář kamenické rybářské organizace Miroslav Mach. „Vydry jsou velký problém. Co se týče nedalekého Pravíkova, počítám, že jich tu je tak pět až šest. Na hrázích nacházíme zbytky ryb, protože když je rybník bez ledu, je to pro vydry ideální situace," sdělil Mach.

„Pokud bychom chtěli stavy vyder omezit, není to jednoduché. Musí se dát spousta žádostí a je s tím velké papírování. Nakonec nám ale nic jiného nezbude, protože tohle už není normální," postěžoval si hospodář.

Situace se podle něj navíc mění s ročním obdobím. „V létě jedí vydry daleko víc, asi pět až šest kilo denně. V zimě je ale situace horší, protože zesláblé ryby leží na dně. Vydra zaútočí, a vyplaší ze dna i tři sta ryb," dodal Mach.

Škody po chráněných vydrách říčních a kormoránech velkých kompenzuje rybářům krajské hejtmanství. Za první pololetí loňského roku požádalo o kompenzace sedmadvacet vodních hospodářů. Kraj jim vyplatil necelý milion a půl.

„Co se týče těchto predátorů, tak kormorán je ještě snad horší než vydra. V tom vidím do budoucna velký problém," zakončil předseda humpoleckých rybářů Jaromír Slavík.

Zuzana Horáková