V přehradě Sedlice na Pelhřimovsku přestal po několika týdnech platit zákaz koupání. Přesto má podle hygieniků tamní voda zhoršenou jakost, doporučují se po koupání v ní osprchovat. V rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku zákaz koupání kvůli masivnímu výskytu sinic trvá.

V Pardubickém kraji je uprostřed léta stále množství přírodních koupališť, kde je voda vhodná ke koupání, například je to sečská přehrada nebo přírodní koupaliště Konopáč na Chrudimsku. Mírně se zhoršila kvalita vody v pastvinské přehradě na Orlickoústecku, v rybníku Rosnička u Svitav je koupání zakázané.

Kvalitu vody sledovaných přírodních koupališť na jihu Čech zhoršuje především výskyt sinic. Nejhorší situace je stále v Podolsku u orlické nádrže, kde už více než měsíc platí zákaz koupání.

V Plzeňském kraji se s postupujícím létem zhoršuje kvalita vody v některých venkovních koupalištích. Za nevhodnou ke koupání označili hygienici při svém posledním měření 1. srpna vodu v největší přehradě kraje Hracholuskách, a to na hrázi i v lokalitě na Radosti. V nejzazší, horní části nádrže na Butově, kde bývá voda zkažená nejdříve, hygienici měření neprovádějí, odborníci tam ale nedoporučovali koupání už kolem poloviny července.