Bláznivým pokusem začne dnes v patnáct hodin odpoledne festival Pelhřimov – město rekordů. Ten patří k nejmenšímu okresnímu městu na Vysočině už rovné čtvrtstoletí.

Festival, jenž vznikl proto, že chtěl lidi vyprovokovat 
k nejrůznějším počinům, které pak získávaly přívlastek rekordní. „V prvních ročnících byl festival pouze o překonávání nejrůznějších rekordů," zavzpomínal Miroslav Marek, prezident agentury Dobrý den, která festival na počátku devadesátých let vymyslela.

Na pódiu na Masarykově náměstí se tehdy střídali nadšenci, kteří dokázali za pár vteřin vypít půllitr piva, se siláky, kteří pro změnu jednou ranou paží drtili třeba vrstvu cihel.

Od těch let festival, stejně jako svět nejrůznějších rekordů, prošel zajímavým vývojem. „Když se ohlédnu a zavzpomínám, tak jednak vidím, kolik se toho stalo. Na druhé straně pořád zůstává prostor pro nové a nové rekordy," uvědomil si Marek.

Protože v agentuře Dobrý den veškeré rekordy a s nimi spojené souvislosti pečlivě dokumentují, vychází, že jedním ze služebně nejstarších aktivních aktérů festivalu je silák Železný Zekon. „Několik let tady nebyl, ale začátky festivalu, i když ne úplně jeho první ročník, pamatuje. Vracel se docela často," přiblížil jeden z příběhů Miroslav Marek.

Když se probíral archivem, vystoupení právě Železné-
ho Zekona z roku 1992 nabíd-
lo ještě jeden příběh. „Máme fotku se Železným Zekonem, na níž je náměstí, jeho celá strana, kde je i radnice, bez podloubí," všiml si Marek.

Právě na této straně Masarykova náměstí se na počátku devadesátých let podloubí obnovovalo, festivalová fotografie je tak i důkazem proměny cenného centra Pelhřimova 
v prvních letech po listopadu 1989.

Festival se vyvíjel a postupně měnil. „Zatímco v prvních letech jsme si vystači-
li s rekordy a s nezbytným nadšením, časem jsme cítili, že lidé chtějí něco víc. Proto-
že jsme divákům chtěli vyjít vstříc, přibyl kulturní program, začali jezdit známí zpěváci, vystupovaly žádané kapely," popsal jednu ze změn Marek.

Pak přišel čas galavečerů, které se staly vrcholy pátečních i sobotních finálových programů. A organizátoři začali stále víc využívat moderní techniku. „Když je plné náměstí, tak se 
v současnosti bez takové vymoženosti, jakou je velkoploš-ná projekce, už neobejdeme," zmínil jednu z technických po-můcek Marek.

Současně ale zavzpomínal na podmínky, v nichž se festival odehrával v dobách jeho nejdobrodružnějších začátků. „První letáčky jsme tiskli na takovém tom modrém cyklostylu," uvědomil si po pětadvaceti letech.

V posledních letech naopak přibyly žánrové scény, které zavedou příznivce dechovky, folku či rocku alespoň na chvíli na další místa Pelhřimova.

Ostatně městem rekordů se díky festivalu stal celý Pelhřimov. Za radnici letos poprvé 
v roli starosty pozdraví rekordmany i návštěvníky František Kučera. „Festival rekordů se stal určitě dobrou tradicí, je dobře, že se tady v Pelhřimově něco takového děje. Město rozhodně zviditelní," pozna-menal Kučera.

Pětadvacátý ročník festi-
valu začne v pátek odpoledne,
a určitě má co nabídnout.

Vrcholy festivalu

• Galavečer kuriozit (pátek
12. června od 19 hodin,
Masarykovo náměstí)
• Galavečer Rekordman roku (sobota 13. června od 19 hodin, Masarykovo náměstí)