Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předseda Kučera: Vlastníkům lesa rapidně klesá motivace

Pelhřimovsko – Les nejen produkuje dřevo, ale má i řadu dalších funkcí. Jenže starost o něj bez vidiny krátkodobého zisku také něco stojí.

6.4.2013 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Proto Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) tlačí na to, aby vlastníci dostávali za starost o les peníze podle výměry. Toto téma se vine i celostátní konferencí sdružení ve čtvrtek v Pelhřimově, kde tento požadavek uslyší i hlavní host, ministr zemědělství Petr Bendl.

„Situace je katastrofální. Do lesnictví šlo v 90. letech 900 milionů korun, teď je to jen 200," uvádí předseda SVOL a ředitel pelhřimovských městských lesů František Kučera.

Vše je komplikováno tím, že od roku 2004 příspěvky na hospodaření v lesích neposkytuje ministerstvo, ale kraje. „Jenže ty potřebují peníze na silnice, školství, zdravotnictví, na lesích šetří. A to ještě náš Kraj Vysočina se chová nejlíp a výplaty nesnížil, ale třeba Středočeský je snížil ze 48 na 3,5 milionů," dodává Kučera.

Návrat ke smrkům?

S předsedou SVOLu souhlasí i šéf České komory odborných lesních hospodářů Jiří Pohan z Nového Rychnova. „Vlastník lesa musí snášet různá příkoří jako jsou zvířata, motorky, čtyřkolky a další věci, ještě k tomu je dost krádeží dřeva," říká Pohan.

Podle něj má už teď vlastník lesa malou motivaci třeba k tomu, aby dělal prořezávku, která je potřebná, ale jen vyřezaným dřevem se nikomu práce a benzín do pily „nezaplatí".

Jako druhý konkrétní případ Pohan označuje sázení listnatých stromů, aby se narušila smrková monokultura.

„Pokud se stále snižuje příspěvek na sazenice listnáčů, tak na ně lidi rezignují, a vysadí levnější smrky," vysvětluje Jiří Pohan. „Jediná kompenzace je zatím to, že stát vlastníkům platí nás, tedy odborné lesní hospodáře. Ale v rámci úspor už jsou úvahy o tom, že se to zruší, a že se dokonce zruší i lesní hospodářské osnovy (dokument popisující plochu lesa, věk, typ dřevin a plán zásahů – pozn. red.)," říká odborný lesní hospodář.

Dodává, že zrušením osnov by hrozilo rozvrácení lesních systémů a ztráta kontroly. K prosazení přímých plateb je Pohan mírně skeptický.

Podle Františka Kučery přitom platby fungují v řadě zemí Evropy. „Lesy poskytují řadu mimoprodukčních služeb, třeba vodohospodářskou nebo rekreační. Některá vlastníka omezují, a to by mu stát měl nějak kompenzovat," zdůrazňuje předseda SVOL, který si umí představit aspoň symbolické roční platby v řádech stokorun za hektar.

A s argumentem úspor nesouhlasí. „Ty peníze jsou – ve státním podniku Lesy ČR, který má uloženo u bank 10 miliard. Tyto peníze pocházejí z venkova, kam se ale nevracejí, protože velké firmy si nenajímají místní živnostníky a prodávají dřevo do zahraničí. My jako pelhřimovské lesy platíme nájem v řádech milionů, ale státní lesy neplatí ani daň z pozemků," dodává Kučera.

Přijede i ministr
Konference s názvem „Vlastnictví lesa nejen zavazuje, ale také opravňuje" začne 11. dubna v 9 hodin v kulturním domě Máj v Pelhřimově. Kromě hostů včetně ministra Petra Bendla na ni vystoupí řada odborníků s tématy jako Finanční podpory hospodaření v lesích v Rakousku a Německu nebo Peněžní ohodnocení rekreačních funkcí lesa.

Autor: Jan Mazanec

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení