Někdo sice odešel s tím, že pro jistotu přece jen zůstane u svých deseti dvaceti druhů a nebude riskovat omyl, přesto si však o houbách odnesl spoustu zajímavých informací.

Velmi poutavě a zábavně přednášel posluchačům předseda Mykologického spolku v Havlíčkově Brodě a zároveň učitel Jaroslav Kocman a neopomněl se přitom podělit i o své vlastní zkušenosti, mimo jiné jakou největší houbu kdy našel. „Byl to dvaatřicetikilový trsnatec obrovský," prozradil.

Návštěvníci se dozvěděli rovněž třeba to, že mezi nejjedovatější houby rostoucí u nás patří muchomůrka zelená a muchomůrka jízlivá. Smrtelně jedovatý je také pavučinec plyšový, ale příznaky otravy se v jeho případě projevují po několika dnech až po dvou týdnech. „Na to, že je jedovatý, se přišlo až v padesátých letech v Polsku, kdy se jím otrávilo přes sto lidí," popsal Jaroslav Kocman na příkladu, jak se u některých hub prokáže jedovatost až po podobné tragické události.

„Najít houbu okousanou od slimáka není zárukou, že je jedlá, protože slimákovi nemusí ublížit to, co ublíží člověku," upozornil.

Téma přednášky přilákalo také paní Libuši z Pelhřimova. „Houby, které neznám, raději stejně sbírat nebudu, bojím se. Ale přednáška i výstava byly moc zajímavé a poučné," zhodnotila návštěvnice a spolu s manželem dodali, že by podobná přednáška určitě zaznamenala úspěch i v Pelhřimově.