Na druhé straně čeká tuto akci i jedna zajímavá premiéra, neboť se vedle pěších turistů postaví na start před vyklantickou hospodou poprvé i cyklisté.

Nejpočetnější skupina se vydá do přírody úderem jedenácté hodiny a v duchu staré tradice, kterou účastníci pochodu Zapomenutými kouty Vysočiny ctí od prvního ročníku v roce 1966. „Všem jsme tehdy rozdali papírové sáčky, oni je na startu nafoukli a pak ve stejný okamžik bouchli," přiblížil tradici František Jakl, jeden z hlavních organizátorů turistického pochodu 
a také starosta Vyklantic.

V 11 hodin vyrazí za svými kilometry pěší turisté, a to na trasy dlouhé 25, 15 a 6 kilometrů, přičemž nejkratší vzdálenost je určena dětem, pokud se jich na startu sejde dostatek. Premiérová cykloturistická část akce Zapomenutými kouty Vysočiny je připravena ve variantě čtrnáctikilometrové pro děti a variantě šedesátikilometrové pro dospělé. „Jak pěší, tak cyklisty čekají zajímavé trasy, které vedou zčásti lesem a zčásti po místních silničkách a cestách," upřesnil Jakl.

Přestože je start pro většinu účastníků zítra hodinu před polednem, nejodvážnější nadšenci se vydají do terénu ještě dneska před půlnocí. Samostatnou kapitolou Zapomenutých koutů Vysočiny je pochod měřící rovných sto kilometrů. „Zatím se hlásí šest lidí a někteří se vydají na cestu ještě před páteční půlnocí. Jsou ale rovněž stovkaři, kteří dokáží náročný úkol splnit, přestože odstartují až v sobotu ráno," poznamenal k plnění nejtěžšího úkolu Jakl.

V polovině týdne organizátoři odhadovali, že se 49. ročníku legendárního pochodu Zapomenutými kouty Vysočiny zúčastní v sobotu 
27. června na dvě stě pěších 
a kolem šesti desítek cyklistů.