Malí i velcí tak mohou navštívit například temné sklepení čerta Bulibána, ztracený svět čaroděje Lesifóna, projít se bludištěm, navštívit tvořivou dílnu, a zapojit tak svou fantazii, nebo ochutnat speciality loupežníka Bambitky v jeho hostinci. A právě o vzniku této unikátní pohádkové říše, která nemá v České republice konkurenci, jsme hovořili s jejím majitelem Rostislavem Kružíkem.

S přestavbou bývalých skláren jste začali letos 21. ledna. Za pět měsíců jste zvládli velký kus práce. Kde se ale vlastně zrodil nápad, že byste v tomto objektu mohli vytvořit právě pohádkovou říši?
Nápad jsem měl v hlavě už třináct let. Jenže stále nebyl vhodný objekt. Když jsme ho našli, právě tady v Kamenici nad Lipou, tak jsme se ihned pustili do jeho realizace.

S rodinou bydlíte nedaleko Jihlavy. Proč tedy právě Kamenice nad Lipou?
Je to jednoduché. Rozhodnutí padlo na základě nemovitosti, kterou jsme tu zakoupili. Zároveň jsme si tu už vybudovali byt, abychom byli pohádkové říši nablízku a abychom mohli kontrolovat, zda všechno funguje tak, jak má.

Je to souhra náhod, nebo prvoplánový záměr, že Pohádková říše Fábula vznikla v Kamenici nad Lipou, kde se každoročně koná Hračkobraní (Festival hraček z přírodního materiálu -pozn.autora)?
Slyšel jsem, že v Kamenici nad Lipou je nějaké Hračkobraní, ale nevěděl jsem vůbec, o co se jedná. Až po první schůzce s panem starostou Ivanem Pfaurem jsem získal podrobnější informace. Velmi si vážím spolupráce mezi městem a námi.

Když jsme u města, chcete reagovat na fámy, které tam nějakou dobu šly? Konkrétně o tom, že se před místními lidmi zavíráte a podobně?
Před lidmi z Kamenice nad Lipou se zásadně nezavíráme, jak tu šly jednu dobu fámy. Právě naopak, chceme se otevřít veřejnosti, místním lidem, prostě všem. Pro příklad – před pohádkovou říší je velký parčík, nechceme ho zavírat. Když nám to projekt dovolí, tak tam vybudujeme krásný park. Na Vánoce bychom tam postavili betlém, samozřejmě i pro místní obyvatele.

Kde se vzal skřítek Fábula?
Nechtěli jsme se dostat do problémů s autorskými právy. Proto jsme si vymysleli svoji pohádkovou bytost – skřítka Fábulu.

Pojďme k pohádkové říši. Jak je rozdělena a na co všechno se mohou návštěvníci těšit?
Máme to tu rozdělené do několika sekcí. První je ztracený svět, kde je zakletá princezna, les, stará půda, černokněžník, podhradí a padací most. V další sekci se nachází čerti, ježibaba, funkční mlýn, protože chceme, aby děti viděly, jak se dřív třeba mlelo obilí. V horní části objektu máme hračkárnu a dále cukrárnu s kavárnou. Vše je situované do selského stylu. Navíc tam máme hernu pro děti do tří let. Zase jsme to řešili s manželkou, tak aby si mohli rodiče, prarodiče v klidu vypít kávu, protože v dnešní době podnikatelé, kteří vlastní kavárny či cukrárny, podle nás na malé děti moc nemyslí. Vždycky, když jsme si přišli s našimi dětmi – čtyřletou dcerou a dvouletým synem – sednout někam na zákusek, tak si pomaloučku neměly děti, kde hrát, protože dětský koutek nebyl a když byl, tak o rozloze dvou metrů čtverečních. Proto my nabízíme nějakých dvacet metrů čtverečních.

Osobně mě zaujalo, jak právě na chodbách hned vedle kavárny s cukrárnou, kde máte umístěné stoly s židlemi, jste zamaskovali novodobé topení. A těch „fint" je tu daleko více.
To je práce mé manželky. Veškerý interiér, který je zde k vidění, vymyslela právě ona, i přesto, že nemá vystudovanou žádnou architekturu nebo jiný podobný obor. Vystudovala medicínu na Karlově univerzitě v Praze. Já jsem jí dal podnět a ona pracovala a klobouk dolů před ní, co zvládla při dvou malých dětech. Strašně si jí vážím.

Jak bude pohádková říše otevřena?
Otevřeno bude od 10 hodin. Poslední návštěvník by měl projít branou v 18 hodin, zatím každý den. Uvidíme, jaký bude zájem o Pohádkovou říši skřítka Fábuly, protože potom, konkrétně od 20.30 hodin, se zde budou konat divadelní představení. V létě chceme střídat dvě divadelní hry. Chceme, aby se naši návštěvníci uvolnili, zasmáli a spolupracovali s našimi herci. Cílem je alespoň na chvíli zapomenout na dnešní uspěchanou dobu. Už se nám hlásí zahraniční klientela, za což jsme velmi rádi. Nechceme totiž čekat, až za skřítkem Fábulou přijdou nějací návštěvníci, ale my si budeme i navážet zákazníky.

Kolik lidí by mělo za rok říší projít, abyste byli s návštěvností spokojeni?
Jelikož si myslíme, že tento projekt nikde v České republice v takovémto rozsahu není, tak počítáme přibližně s 20 tisíci návštěvníky za rok. Jsou samozřejmě třeba Dětenice, ale to je úplně jiný styl, styl staročeské krčmy, kdežto my jsme česká pohádka.