Hlavní z nich je ta, že během letních prázdnin nebude pravidelný parní vlak z Jindřichova Hradce „otáčet" v Černovicích, ale už v Kamenici nad Lipou. Bude také o něco dražší, ale na druhou stranu bude jezdit každý všední den, a ne jen v pondělí.

„Nikdo mi o tom zatím neřekl. Je to škoda, protože pro Černovice to byla jedna z atrakcí, ale chápu toto rozhodnutí – úsek zřejmě nebyl tolik využívaný," uvedl starosta Černovic Jan Brožek.

Parní „mašina" dřív jezdila dokonce až do Obrataně, ale před nedávnem byla její trasa omezena právě do Černovic.

Tam teď budou kromě klasických motorových vlaků zajíždět už jen speciální a příležitostné parní vlaky – jako například ten silvestrovský příští sobotu.

Pravidelný parní vlak bude do Kamenice přijíždět ve všední dny v 11.35 a zpět do Hradce se bude vydávat ve 12.50 hodin. Obyčejné jízdné na této trase bude stát 140 místo stávajících 120 korun, zpáteční 220 místo 200 korun.

Jízdné  zdraží i v úseku Hradec – Nové Včelnice. Trasa do Nové Bystřice a běžné motoráky nepodraží ani nemění jízdní řád. „Až na výjimky jsme se rozhodli nést zvýšení DPH na vlastních bedrech. Ceny proto nezvyšujeme plošně," uvedl vedoucí přepravy JHMD Martin Vochozka.

Naopak výhodnou novinkou je celodenní jízdné platné po celé úzkokolejce za 300 korun (pro děti za polovic) a celodenní rodinné jízdné pro dva dospělé a dvě děti za 650 korun. Celodenní přepravné za psa bude 50 korun.