Zakoupení přístrojů v hodnotě třiceti tisíc korun sponzorovaly soukromé společnosti. Jeden monitor dechu pořídila Nadace Křižovatka ze své Veřejné sbírky.

„Monitor dechu je zařízení, které upozorní zvukovým a světelným signálem okolí, že kojenec přestal dýchat na více než dvacet vteřin, a umožní tak na tuto život ohrožující situaci okamžitě reagovat, a to zahájením resuscitace a přivoláním odborné pomoci,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka, jak monitor funguje.

Jeho použití tak podstatně zvyšuje bezpečnost péče o malé děti, zvláště během jejich spánku. „Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme organizace a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici,“ sdělila Pokorníková.

Dodala také, že se jim společně daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř v celé republice.

Všechna miminka, která se v pelhřimovské nemocnici narodí, tak mají monitor dechu během pobytu v nemocnici ve svých postýlkách.

Rodiče si ale tento přístroj mohou zapůjčit i domů. Cena výpůjčky je na půl roku devět set korun.