„Nechodí k nám nikdo. Poslední očkovaný přišel 8. března. Za loňský rok jsme od listopadu naočkovali 131 lidí a letos celkem 117. Od března, kdy je to zadarmo, přišli pouze čtyři lidé,“ informovala Jana Černá z vakcinačního centra při pelhřimovské nemocnici.
„Způsobila to celková situace v médiích. Nechce se dát očkovat prezident, ministři, David Rath ani předseda lékařské komory. Nedůvěra k očkování je u nás dána také historicky. V užívání i běžných vakcín jsme vždy na chvostu Evropy,“ uvedl Ladislav Koblížek, vedoucí protiepidemického oddělení pelhřimovského pracoviště hygienické stanice. Postoji k vakcínám nepřidaly ani v médiích propírané negativní vedlejší účinky vakcinace. Ty však podle odborníků nevybočují z norem. „Vedlejší účinky být mohou, ale procentuálně zdaleka nepřekročily běžné vedlejší projevy ostatních vakcín,“ řekl Koblížek.
Stále může udeřit
Podceňovat by se chřipka ale neměla. „Zda je situace vážná, to nikdo neřekne. Pandemie se šíří ve vlnách a podle odborníků má ta další ještě dorazit,“ dodal epidemiolog. Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové je očkování stále nejúčinnější prevencí.
„Vzhledem k tomu, že i v období let 2010 – 2011 se stále očekává cirkulace viru A(H1N1), byl tento virus Světovou zdravotnickou organizací zařazen jako jeden z kmenů do sezonní chřipkové vakcíny pro toto období,“ sdělila ministryně.
Nově se mohou nechat očkovat také děti od tří do devíti let. Těm je podávána jedna poloviční dávka vakcíny. Děti, které mají navíc oslabenou imunitu, dostanou dvě poloviční dávky v odstupu tří dnů.
Zdarma očkovat se bude ještě do konce května. Zájemci o vakcínu se musí předem nahlásit. „Všechna vakcinační centra na Vysočině se maximálně snaží vyjít vstříc osobám, které projeví zájem o očkování. Od začátku března je na kontaktních telefonních číslech vakcinačních center možná individuální domluva a následná vakcinace již bez nutnosti objednání,“ uzavřel hejtman Jiří Běhounek.