Stále stojí ale pevně nohama na zemi a čeká, co jí budoucnost v této oblasti přinese. Už teď je ale rozhodnutá jít do všeho naplno. Což mohu jako autorka rozhovoru potvrdit, neboť znám Lenču od dob, kdy začínala svůj um uplatňovat na tanečnicích Tanečního klubu Pelhřimov.

Pro začátek nám pověz něco o sobě, co jsi studovala, čím jsi chtěla být jako malá?
Mám vystudovanou Střední uměleckou školu grafickou v Jihlavě obor Grafický design. Tam jsem šla z toho důvodu, že mě bavilo malovat, tvořit všemožnými technikami, zaobírat se dějinami umění a typografií. Na druhou část otázky mám také jasnou odpověď. Miluji koně, takže jako malá jsem chtěla být čímkoliv, co s nimi mohlo jen úzce souviset – ať už žokejkou, drezurní jezdkyní či trenérkou.

O práci vizážistky nebo make-up artistky sní spousta dívek. Snila jsi o té práci už jako náctiletá? V kolika letech se u tebe objevil prvotní zájem o kosmetiku?
Začala jsem s make-upem, na dnešní dobu, celkem pozdě. Nic mi to neříkalo a úplně mě to, upřímně, ani nelákalo. I na vlastní věneček mě tenkrát líčila sestřenka, na kterou jsem křičela, ať dává pozor, že mi tou řasenkou určitě vypíchne oči. Začala jsem se líčit až později na střední škole kvůli tehdejšímu příteli. Začátky to byly celkem krušné, holky se mi na střední dost smály. Nosila jsem příliš tmavý make-up, špatně nakreslené oční linky, jednoduše řešeno – hrůza a děs. (smích)

Jaké byly tvé začátky? Trénovala sis líčení sama na sobě nebo u tebe platí rčení Kovářova kobyla chodí bosa?
Začátky, kdy jsem řešila a sledovala, že asi něco dělám špatně, spadají do čtvrtého ročníku na střední škole. Navedla mě k tomu kamarádka. Spolu jsme pak trávily hodiny líčením se a řešením, jak a co má asi vypadat. Myslím, že to byla právě ona, která ve mně tenkrát vzbudila tu vášeň pro make-up a veškeré dění kolem. Pak přišla příležitost líčit tanečnice Tanečního klubu Pelhřimov, a tím vše odstartovalo. Co se týče mě, tak je jasné, že je nejtěžší nalíčit sama sebe. Zároveň mě to ale moc baví a ráda na sobě zkouším nové produkty, typy líčení a líčení mých klientek.

Co rodiče, podporují tě?
Taťka ze začátku nechápal, o co jde. Když jsem mu řekla, že chci opustit práci a udělat si make-up kurz, myslela jsem, že zešediví. Pak jsem mu z kurzu ale vždy nadšeně volala, že mě například pochválila lektorka, nebo že jsem postoupila do dalšího kola soutěže. Pomalu tak začal roztávat, teď už mě dokonce sám doporučuje lidem a podporuje ve všem, co vymyslím. Mamka, ta mě podporovala od začátku. To ona „ukecala" taťku, abych dostala první kurz k narozeninám. Je nadšená z každého pokroku, který udělám, byť je sebemenší. Momentálně mě moc baví ji nalíčit a učesat na nějaký ples. Je pak vždycky unesená z toho, jak jí to sluší. (smích)

Teď máš za sebou kurz v Make-up Institute Prague Master pro A-Z, což je tedy nejobsáhlejší a nejdůkladnější kurz profesionální vizážistiky, jaký dnes na trhu existuje. Obsahuje nejen různé druhy líčení, ale i vlasový styling. Jak moc ti tento kurz prospěl?
Protože jsem před Master kurzem měla za sebou už týdenní kurz, domnívala jsem se, že vím, co mě tu tak nějak čeká. I tak mě to ale velmi překvapilo. Měli jsme zase jinou lektorku, s čímž souvisí, že i její přístup byl úplně odlišný. Kurz mi celkově přinesl spoustu nových zkušeností, po celou dobu trvání kurzu jsem se pokoušela vstřebávat a zapamatovat si vše, co se nám lektoři snažili předat. Záleží hlavně na tom, jak se k tomu člověk postaví. Pokud chcete, můžete si odnést hrozně moc znalostí. Zjistila jsem, že neexistuje jeden návod, jak líčit. Záleží na spoustě faktorech, které líčení ovlivňují. Vlasový styling byl jen třešničkou na pomyslném dortu. Bylo naprosto skvělé zjistit, že když víte, jak na to, tak to není vůbec obtížné, ba naopak.

Zúčastnila ses na základě kurzu i projektu Radost dětem v pražském Karlíně, který je určen především dětem po náročné onkologické léčbě, handicapovaným dětem a dětem z dětských domovů. Hlavním cílem a posláním je děti pobavit, rozesmát a nechat je alespoň pár hodin zapomenout na každodenní starosti a trápení. Spousta známých osobností, možností, jak si to vnímala ty?
Pro mě to byla opět skvělá zkušenosti a hlavně neuvěřitelně nabíjející odpoledne. V očích dětí bylo vidět, že jsou vděčné za všechno, co tam pro ně bylo přichystané. Konkrétně právě z malování na obličej byly nadšené. Celkem jsme na děti byly tři vizážistky a stále bylo plno. Velmi ráda si podobnou akci zase zopakuji.

Na celorepublikové soutěži Make Cup 2015 jsi skončila na obdivuhodném druhém místě. Soutěž se skládala ze tří kol a samotného finále. Jaký to byl pocit stát na stupních vítězů? Dodala ti soutěž sebevědomí?
Pocit to byl skvělý! Hlavně asi to, že mými soupeřkami byly vizážistky, které se touto profesí živí už několik let, a já jsem sotva vyšla kurz. Určitě mi to sebevědomí dodalo, ale zas ne takové, abych mohla usnout na vavřínech. Tahle práce se velmi rychle vyvíjí a člověk se musí stále zdokonalovat. Soutěž mi pomohla v tom, že jsem začala věřit, že to, co dělám, dělám snad i dobře. Byla to prostě skvělá zkušenost, já se teď již těším na další ročník a jiné soutěže.

Do jaké míry máš při líčení volnou ruku? Necháš si do své práce mluvit od klientů?
Volnou ruku mi dávají již zmíněné pelhřimovské tanečnice. Jinak je vždy každé líčení o domluvě. Klientkám se snažím poradit, ne vždy si totiž zvolí to, co jim sluší. Pak se snažíme společně najít alternativu. Nejvíce mi záleží na tom, aby se klientka cítila dobře a líčení jí pozvedlo sebevědomí. Nerada bych z ní make-upem udělala někoho jiného nebo jí nalíčila tak, že by se nemusela cítit dobře.

S líčením blízce souvisí i móda. Sleduješ pravidelně trendy v těchto odvětví?
Móda patří ke každé vizážistce. Přece jen jde o celkovou image. Sleduji trendy a nakupování je mou slabostí, asi jako každé holky. Miluji černou barvu, ráda se oblékám dle svého a tvořím si tak vlastní styl. V tomhle jsou větší města trošku napřed. Každý si tam může nosit, co chce a není na to poukazováno. V menších městech se občas stává, že lidé koukají trošku divně, ale jde o to, si to nepřipouštět a nebát se toho.

Kdyby sis měla vybrat maximálně dva produkty z dekorativní kosmetiky, které by se měly použít před odchodem z domu ven, jaké by to byly?
Protože máme v rodině problémy s pletí, byly by mé dva TOP produkty nějaký krycí make-up a řasenka.

Nemohu se nezeptat na budoucnost. Máš nějaký profesní cíl či sen v této oblasti?
Tato profese mě baví zatím úplně nejvíce z toho všeho, co jsem kdy dělala. Zatím nemám dané pevné cíle, důležitější je pro mě spíše cesta a možnosti. Uvidíme, co mi budoucnost přinese.

Pokud má někdo zájem, například o líčení na maturitní ples, na focení či jiné akce, co pro to musí udělat?
Stačí najet na mé internetové stránky, kde nalezne nějaké fotky z mého portfolia a kontakt. Pak už stačí se jen ozvat a domluvíme se.

Dominika Benešová