S tímto dojmem mi ale dost nesedí jeho postoj v posledních dnech.

Ten postoj se týká akcí žáků tamní školy. Některé děti se totiž nejprve s transparenty vydaly před radnici a skandovaly starostovi do oken ředitelovo jméno. A když končil školní rok a do školy přišel starosta, tak na něj někteří žáci začali bučet.

I kdyby to byl čistě jejich nápad, tak si řada čtenářů řekne: Děti prostě měly ředitele rády a spontánně mu vyjádřily podporu, co je na tom špatného? No, nejde tu ani tak o starostu – ten by měl podobné situace být schopen ustát a být připraven, že na něj zabučí i dospělí. Ale nějak podvědomě cítíme, že děti ve školním věku do sporů vedení města a vedení školy neměly vůbec vstoupit. Škola má být nezávislá a tohle už je politika. Ze stejného důvodu mi proto vadí i protesty studentů proti slučování škol.

Ideální by bylo, kdyby ředitel Sluka děti zastavil a řekl: „Těší mě vaše podpora, ale tohle je můj boj a ten si musím jako chlap vyřešit sám." Nejsem si ale jistý, jestli k tomuhle došlo.

Zastánci ředitele Sluky argumentují, že byl velmi oblíbený. To je možné, ale učitel má hlavně něco naučit. A někdy víc naučí neoblíbený učitel, který dětem neustupuje a neslevuje. Jenže za něj už pak děti nechodí demonstrovat…

Jan Mazanec