Její čtvrtý ročník, který přináší řadu zajímavých novinek, odstartuje úderem 13. hodiny. Masarykovo náměstí tak ožije burácením silných strojů a jejich majiteli oblečenými v kůži a pevných motorkářských botách. Ojedinělou akci jednostopých vozidel, která nemá v Pelhřimově konkurenci, pořádá Klub REBELS CZECH, o.s. A právě jejímu jednateli, Petru Černíkovi, Deník položil otázky týkající se připravovaného žehnání.

Co jste si, oproti předešlým ročníkům, připravili nového?
Letos se návštěvníci i samotní účastníci mohou těšit na více soutěží. Udělali jsme navíc akci nazvanou Motorkáři dětem, kde budou soutěžit motorkáři versus děti. Soutěž bude probíhat jednoduše – děti pojedou na odrážedlech a motorkáři na motorce bez nastartovaného motoru. Další soutěží bude přetahovaná, kdy se bude motorkář přetahovat s dětmi, a skládání puzzle. Samotní motorkáři pak budou soutěžit v pomalé jízdě mezi kužely, překulování velké pneumatiky, jedení klobásy bez držení rukou nebo budou pít z půllitru nealkoholický nápoj dlouhým brčkem. Samozřejmě nebude chybět vyhodnocení motorky, která bude mít nejlepší zvuk, nebo ocenění nejstaršího účastníka.

Z jakého důvodu jste letošní žehnání rozšířili?
Důvod je jednoduchý. Akce se rok od roku rozšiřuje, zájem motorkářů se zvyšuje. Například loni bylo na náměstí přes 170 motorek. Chceme, aby se lidé, kteří na náměstí přijdou nebo přijedou, měli na co dívat, mohli se do něčeho aktivně zapojit. Jednoduše jsme chtěli udělat akci, která by je bavila a kvůli níž by přijeli i příští rok.

Zastavím se ještě u minulého ročníku. Myslíte si, že počet téměř dvou stovek motorek bude letos překonaný?
Pokud vyjde počasí, tak určitě ano. Vytiskli jsme přes 1000 letáků a rozeslali je po celé republice. Hodně nám pomáhá propagace přes motorkářské stránky, kluby, rádio či facebook.

Pojďme na začátek. V kolik hodin se začíná a jaký je program sobotního odpoledne?
Motorkáři se na náměstí začnou sjíždět už po obědě. Oficiální program začíná ve 13 hodin a skončí kolem 15 hodiny. Po doprovodném programu přijde na řadu vlastní žehnání motorek, kterého se už tradičně ujme Jan Augustín, kněz z Nového Rychnova. Ten zároveň motorkářům požehná a popřeje vše nejlepší do nadcházející sezony. Poté každou motorku pokropí svěcenou vodou.

Kam vyrazíte na spanilou jízdu?
Moderátor akce, Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den, řekne, aby se motorkáři připravili na vyjížďku. Navíc každý dostane letáček, kde je uvedena mapa s trasou. Konkrétně pojedeme na Vlásenici, Novou Cerekev, Pacov, odtud do Buřenic, Želiva a Humpolce, kde máme v Motorkářském Doupěti zakončení vyjížďky.

Je i v Humpolci připravený nějaký zajímavý doprovodný program?
Tam nás očekává přátelské posezení u jídla a pití při poslechu reprodukované hudby. Posezení bude do pozdních hodin, jelikož mnozí budou v Doupěti přespávat. Program jsme na místo neplánovali, zkrátka se sejdeme jako kamarádi.

Prozraďte mi, přijíždí do Pelhřimova pouze motorkáři z Vysočiny?
Naší akce se zúčastňují lidé z celé republiky – z Moravy, Prahy, Ústí nad Labem a měli by přijet i motorkáři ze Slovenska.

Určitě není jednoduché uspořádat takovouto akci, kolik času, energie zabere její příprava?
Mnoho času, hodin… Do organizačních věcí je zapojeno ještě několik členů z našeho klubu. Bez nich by to nešlo. Někdo musí navigovat přijíždějící motorky, vést skupinovou jízdu a pomáhat se soutěžemi.

Kde před čtyřmi lety vznikl impuls, že by se v Pelhřimově mohlo konat žehnání motorek?
Jednou jsem se ptal na webové stránce motorkari.cz, zda jsou v Pelhřimově motorkáři a kde se scházejí. Výsledek byl takový, že se mi nikdo neozval. Proto jsme se rozhodli, že musíme udělat něco pro oživení města, sjednotit motorkáře z okolí. V mnoha městech se totiž Žehnání motorek koná již řadu let, tak proč tedy neprobudit i naše město Pelhřimov?

Říká se, že ten kdo jednou podlehne vášni k motorce, tak už ji má na celý život. Jak je to u vás?
Tak to bez debat je (smích). Motorka je životní filozofie, láska a taky závislost.

Shrnuto, podtrženo, mají se na co těšit všichni návštěvníci, kteří na náměstí přijdou…
Ano, rád bych pozval všechny příznivce motocyklů, motorkáře i rodiče s dětmi na odrážedlech, ať se přijdou podívat, protože program bude opravdu hodně zajímavý. Nebude chybět stánek s občerstvením, kde si budou moci dát klobásu, kávu, pivo a nealkoholické nápoje.