Pelhřimovští mohou svým nákupem pomoci v Kauflandu v Pražské ulici až do šesti hodin večer. Sbírka je připravována Oblastní charitou Pelhřimov a Potravinovou bankou v Ledči nad Sázavou.

Pelhřimovští mohou do potravinové sbírky přispět nejen potravinami. „Lidé mohou darovat trvanlivé potraviny. Rýži, těstoviny, paštiky a například i konzervy připravené k okamžité konzumaci. Jsme rádi i za hygienické přípravky jako šampóny, zubní pasty a mýdla,“ popsala možné dary Jana Horáková, vedoucí Charitní záchranné sítě při Oblastní charitě Pelhřimov.

Právě do této organizace putují darované potraviny, které pak pracovníci Charity rozdělí na základě stanovených pravidel služby mezi občany v hmotné nouzi na Pelhřimovsku. „Spolupracujeme s městským úřadem i Úřadem práce. Právě od nich víme nejlépe, kdo darované potraviny potřebuje,“ upřesnila Jana Horáková.

Potraviny zamíří i k lidem bez domova

K darům se tak dostanou například matky samoživitelky nebo lidé bez domova. Vybrané potraviny poputují například i do humpoleckého spolku Medou, který pečuje o lidi s autismem a tělesným nebo duševním postižením.

„Jsme rádi, že se našla dobrá vůle, a můžeme tak nastartovat novou potravinovou sbírku, která se, jak doufáme, stane tradicí,“ pověděla o nové sbírce ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Jedním z důvodů, proč se sbírka koná na začátku září, je nástup děti do škol. „Rodiče z chudších rodin mají při začátku školního roku mnoho výdajů a tento typ podpory je velmi důležitý a účinný,“ dodala Láchová.

Mezi nejčastější potraviny, které se v potravinové sbírce objevují, patří těstoviny, rýže, olej, ale i věci pro děti, jako jsou piškoty nebo mléka Sunar.

Autokemp Sykovec na břehu stejnojmenného rybníka u Třech Studní.
Voda v přehradách a rybnících je chladná, ukázala kontrola. Nemá ani 20 stupňů

Sbírka se snaží také upozornit na plýtvání potravinami. Podle poslední analýzy Ministerstva životního prostředí z roku 2017 se v českých domácnostech ročně vyhodí 254 tisíc tun potravin, což je přibližně 25 kilogramů na osobu.

Darování potravin není pro společnost jednorázovou záležitostí, ale představuje dlouhodobou kontinuální pomoc. „Zákazníci, ale i zaměstnanci společnosti budou mít příležitost pomoci svým nákupem lidem, kteří se nacházejí v tíživé životní situaci,“ řekla Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland.

Další potravinová sbírka se jako každoročně bude konat v listopadu. Půjde o šestý ročník pořádaný Národní potravinovou sbírkou a dalšími sociálními organizacemi. V minulém ročníku se vybralo rekordních 926 tisíc porcí jídla a do programu se zapojilo 750 prodejen, například Billa, Lidl, drogerie dm a další.

Lucie Ješátková

Ilustrační foto
Den Architektury zavítá i na Vysočinu