Česká pošta hledala v obci smluvního partnera. Tím se stala obec samotná. „Nabídku jsme od České pošty přijali, protože nám ani nic jiného nezbylo. Kdybychom odmítli, hledala by pošta smluvního partnera jinde," řekl starosta Velké Chyšky Martin Drs.

Jiný smluvní partner by se ale nehledal lehce. „Jsme malá obec. V úvahu by připadala restaurace, ale ta se kvůli elektronické evidenci tržeb bude zavírat. Pak tu máme ještě obchod, ale ten by také nebyl vhodný," vysvětloval dále Drs.

Nejvhodnější variantou se tak ukázalo to, že poštu povede obec sama. „Nebyli jsme si jistí, že by se pošty ujal někdo schopný. Zároveň jsme chtěli tyto služby pro naše občany zachovat, a tak jsme se stali smluvními partnery my," objasnil starosta.

S novou podobou pošty souvisely i nové investice. „Pošta sice zůstala na stejném místě, ale byla to stará místnost, a tu jsme museli předělat. Udělali jsme nové elektrorozvody, štuky a omítky, podlahy a pokládalo se lino. Nakonec se musela udělat nová přepážka pošty Partner," vyjmenoval Drs.

Pro obec to byly nenadálé výdaje. „Ještě to není přesně spočítané, ale bude to investice okolo dvou set až tří set tisíc. Také jsme museli přijmout jako zaměstnance pošty paní na poloviční úvazek. A jelikož je obec provozovatel pošty, bude jí vyplácet mzdu. To je také zásah do obecních financí," vysvětlil starosta.

Na provozu pobočky se bude částečně podílet i Česká pošta. „Pošta nám bude přispívat paušálně podle hodin, kdy bude otevřeno, a také procentuálně z prodeje," dodal starosta Drs.

Převod běžné pobočky na poštu Partner nabídla Česká pošta i Horní Cerekvi. „Nabídku jsme odmítli ze dvou důvodů. Nelíbila se nám ekonomická neprůhlednost financování celé věci a také to, že bychom poštu museli stěhovat. V současné době totiž město nemá vhodné nebytové prostory," řekl starosta Horní Cerekve Jaroslav Andrle.

Zároveň nemá obavy, že by se objevil jiný smluvní partner. „V centru města žádný takový soukromý subjekt, který by mohl vést poštu, není," ukončil Andrle.