Zásah do hradu bude největší od sedmdesátých let. „Změn bude opravdu hodně. Dočkáme se výměny elektroinstalace, kanalizace, opravy oken či nové fasády. Návštěvníkům otevřeme i nové prostory,“ popsala kastelánka Zlata Vobenušková. Nejvýraznější změnou projde výstava motocyklů. „Ta nově zasáhne i do interiérů. Zároveň proměníme také samotné místnosti. Využijeme exponáty, které jsou v našich sbírkách. Budou se vztahovat k majitelům, kteří hrad v minulosti vlastnili,“ předeslala Vobenušková.

Rekonstrukce začne v příštím roce a potrvá až čtyři roky. Po celou dobu bude památka veřejnosti kompletně uzavřená. „S rodinou navštěvujeme hrad Kámen nepřetržitě od roku 2014. Říkáme mu u nás Šutrák. Milujeme jeho atmosféru a snad ani není místa, kde bychom v něm nestáli,“ popsal svou zkušenost turista Zdeněk Renesan z Olomouce s tím, že některá místa by skutečně potřebovala opravu.

Vlajka nakreslená výtvarníkem Lubomírem Vaňkem s českými osobnostmi pro Putimov.
Vyvěste vlajku: pelhřimovská agentura vybízí k rekordu. Putimov láká na kvíz

Starosta obce Kámen, u které stejnojmenný hrad leží, se obává chudší nabídky po otevření. „Trochu se mi nelíbí, že většinu místa zabere expozice motorek. Doteď si tam mohl to své najít větší počet lidí. Když tam šla rodina, tak každý z ní tam měl něco pro sebe. Teď to bude jednostrannější. Ale nechci nic zatracovat dopředu. Moudřejší budeme, až uvidíme chod v praxi. Sám se těším, až se budu moci dovnitř zase podívat,“ řekl Josef Dvořák.

Několikaleté zavření hradu by se podle něj obce nemělo dotknout. Ta se na přestavbě nebude podílet. „Kulturní akce už na něm pár let nepořádáme. Přesunuli jsme je do vlastních prostor. Hospoda, která tady dřív byla, musela zavřít. Nižší cestovní ruch se možná dotkne jedině místního obchůdku. Přes léto může mít nižší tržby,“ dodal starosta.

Přítomnost dělníku na hradě nebude nic nového. Po několikaletých opravách mohou totiž zájemci od letoška navštěvovat hradní kapli Panny Marie Bolestné. „Ta by měla být přístupná po většinu následujícího roku. Věříme, že si tam lidé cestu najdou. Tuto sezonu jich tam zavítalo přes jeden tisíc,“ uvedla kastelánka Zlata Vobenušková.

O hradu Kámen

Hrad Kámen pochází ze čtrnáctého století
Byl postavený v gotickém stylu
V sedmnáctém století majitelé hrad přestavěli na barokní zámek
Kámen je chráněný jako kulturní památka
Poslední velkou rekonstrukci zažil v sedmdesátých letech