Třináct místních i přespolních kuchařů a kuchařek tam už podruhé soutěžilo o to, kdo z nich připraví nejlepší cmundu.

V místnosti se u plynových hořáků či elektrických plotýnek činili nejenom ostřílené hospodyňky, ale i pánové. Nejmladším soutěžícím byl jedenáctiletý Jakub Urban ze Lhotic, kterému je vaření velkým koníčkem, a proto zkusil štěstí i ve Cmundiádě.

„Dělám cmundu, do které jsem přidal škvarky, tak snad bude porotě chutnat,“ prozradil Jakub, zatímco na pánvičce zručně obracel své soutěžní bramboráky.

Originální nápad

To jeho soupeřka a loňská vítězka Anna Strejčková ze Záhoří vsadila na klasiku. „Těsto mám stejné jako vloni. Je to klasika – s majoránkou a česnekem,“ řekla s úsměvem Strejčková, která za loňské prvenství získala pánev.

„Ta mi stále dobře slouží,“ dodala ještě. Pro letošní vítěze byly připraveny ceny neméně hodnotné: sada nožů, kvalitní olej a brambory či český česnek.

Zmínění porotci, kteří počiny soutěžících hodnotili, seděli ve vedlejší místnosti. U bramboráků posuzovali nejen chuť, ale i vzhled a vůni. Na cmundě si ale nepochutnávala pouze porota.

Bramborákové klání přilákalo do Miletína i řadu diváků. A pro všechny bylo samozřejmě cmundy dost. Podívat se přijela i Vlasta Dolejšová se synkem Honzíkem.

„Nevěděli jsme, co se sobotním odpolednem, tak jsme vyrazili sem a dobře jsme udělali. Cmunda je výtečná,“ pochvalovala si Dolejšová.

A proč se Miletínští rozhodli uspořádat právě Cmundiádu? „Nikdo v okolí nic podobného nedělá. Konají se okurkiády a štrůdliády, tak jsme si řekli, proč neuspořádat cmundiádu,“ vysvětlil pořadatel Jan Förster.

A jak druhé miletínské klání o nejlepší cmundu dopadlo? Pomyslné stupínky vítězů se oproti loňsku obměnily. Nikdo z vítězů prvního ročníku se letos na předních příčkách neumístil. Jak pravil předseda poroty Ivan Miller, nejvíce bodů získaly cmundy, které si takříkajíc na nic nehrály.

První místo patřilo Martě Pohanové ze Želiva. „Vítězný bramborák byl ukázkově hezký, souměrný, konzistentní a nažloutlý,“ okomentoval Miller.

Stříbrnou pozici obsadil Jan Pohan ze Lhotic, třetí skončil Vladimír Förster z Prahy a z „bramborové“ medaile se těšil Marcel Štofík z Ostravy. Porotci se po ochutnávání třinácti vzorků a pečlivém vyhodnocení výsledků s úsměvem shodli na jednom: „Cmundu nechceme ani vidět minimálně rok.“