V Kamenici nad Lipou se před lety pokusili založit pěvecký sbor, neuspěli, ale nevzdali se. Letos na to šli trochu jinak a nový kamenický smíšený pěvecký sbor je na světě.

Druhým impulsem pro založení sboru bylo tehdy plánované „jednorázové" vystoupení o loňských Vánocích. „Domluvili jsme se ale, že nás to baví a že bychom chtěli pokračovat jako samostatné hudební těleso. Už dříve jsme se pokoušeli podobný sbor sestavit, jenže to vůbec nešlo, a tak jsme měli obavy. Nakonec jsme se rozhodli, že zkusíme potencionální členy oslovovat osobně a ono to vyšlo," řekl s potěšením Martin Štěpán z nového pěveckého sboru.

Dodal, že název jejich uskupení zatím není oficiální, chtějí prý vymyslet jiné jméno. „V současné době máme plus mínus patnáct členů, ale členská základna zatím není ustálená. Naší nejmladší zpěvačce je dvanáct let, působí u nás středoškoláci i vysokoškoláci a nejstarší člence je kolem sedmdesáti let. Sbor vede Ivana Karašová," líčil Štěpán.

Jak dále zmínil, nábor nových členů probíhá především tak, že s manželkou osobně navštíví vytipované zpěváky. „Já působím i jako učitel na hudební škole, takže tak zhruba víme, kdo zpívá. Navíc Kamenice je malé město. Větší zájem mají ženy, s chlapama je trošku problém, ale celkově jsme poměrně úspěšní," nastínil Štěpán, jak postupují a s jakými výsledky.

Vědí, že vystoupí 
na svatého Martina

Co se týče repertoáru, není nový sbor vyhraněný. „Chtěli bychom interpretovat klasické skladby a vzhledem k tomu, že k našim členům patří i mladí, tak zařadíme i modernější věci. Skladby se snažíme kombinovat tak, aby si každý přišel na to své," přemítal Martin Štěpán a podotkl, že jejich sbor dostal příležitost k představení se veřejnosti 19. června, kdy se v Kamenici konalo společné vystoupení kamenických pěveckých sborů. K nim patří Pěvecký sbor Lípa či další uskupení při tamní škole a mateřince. Pódium by novému tělesu mělo patřit i 11. listopadu ku příležitosti Svatomartinských slavností.

Na otázku, zda chtějí v brzké budoucnosti dosáhnout určitého cíle, Martin Štěpán odpověděl: „Naším hlavním cílem je momentálně to, aby od nás členové neodcházeli a aby naopak přišli další. Dokonce nás oslovil pelhřimovský Pěvecký sbor Záboj a jsme v kontaktu i s jindřichohradeckým sborem, tak uvidíme, třeba se mezi námi vyvine spolupráce," zamyslel se s úsměvem Štěpán.