To by se však rozhodně nelíbilo pelhřimovské kosmetičce Michaele Virtové. „My doma samozřejmě odpad třídíme a popelnici máme většinou každý týden poloprázdnou. Moc se mi tedy nelíbí, že bych platila zase víc. Myslím si, že kdyby poplatek za popelnici zůstal stejný, a nebo se dokonce snížil, tak by lidé určitě rádi a více třídili. Teď, když by se ještě zvýšil, někteří lidé by s tříděním ani nezačali," dodala kosmetička Michaela Virtová.

Ani člen finančního výboru Jan Matějů (KDU-ČSL) nevidí důvod, aby se poplatek za popelnici zvýšil z 650 na 700 korun.
Matějů rovněž navrhuje spíše finančně motivovat pelhřimovské občany, kteří odpad lépe třídí. „Samotné zvýšení poplatku nic neřeší. Je třeba vymyslet motivaci pro ty, kteří lépe třídí. Ti, kteří mají poloprázdnou popelnici 
a vozí vytříděný odpad do sběrného dvora, by měli být zvýhodněni," domnívá se člen finančního výboru Jan Matějů. Inspiraci by podle něj Pelhřimov mohl hledat například v Jihlavě, kde takový motivační program spustili 
a zapojila se do něj už pětina lidí.
Návrh na zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu padl na finančním výboru města Pelhřimova.

Zastupitelé o tom rozhodnou v prosinci

Poplatek za popelnici se skládá ze dvou částí. Z nákladů a z finanční výše, kterou schvalují zastupitelé, a to maximálně dvě stě padesát korun. Spočítalo se, že náklady jsou vyšší, a to skoro šest set šedesát korun. Proto padl návrh, aby zastupitelé města schválili celkový poplatek na rok 2016 na sedm set korun. Za poslední tři roky by se tak poplatek zvedl o osmdesát korun.

O tom, zda se poplatek za odpad zvýší, nebo zůstane na stejné úrovni jako dosud, rozhodnou na svém zasedání 9. prosince zastupitelé města Pelhřimova. „Zda by bylo řešením nezvyšovat poplatek a zda by pomohla jakási motivace občanů k lepšímu a kvalitnějšímu třídění, je otázkou. Musel by se změnit celý systém, protože už nyní částka šest set padesát korun za rok v žádném případě nepokryje náklady na likvidaci a svoz odpadů ve městě," dodal starosta města Pelhřimova František Kučera (ČSSD).

Ze statistik ale vyplývá, že občané Pelhřimova třídí odpad lépe než v minulých letech. Například v roce 2012 bylo směsného odpadu 3,27 tuny. Za minulý rok bylo odpadu už jen 2,45 tuny. „Technické služby města Pelhřimova také další podíl směsného odpadu vytřídí na lince. Proto je demotivující poplatek zvyšovat," zmínil Jan Matějů.

V Pelhřimově jsou od poplatku osvobozeny osoby starší 80 let, dále osoby trvale umístěné v různých ústavech a ti, kteří jsou déle než půl roku v cizině. Poloviční slevu mají děti do 15 let, držitelé ZTP a obyvatelé v místních částech, kam popeláři nezajedou.

Johana Mrkvicová