O méně známé druhy pochutin je podle zelinářů na Pelhřimovsku různý zájem. Někde si je zákazníci oblíbili, jinde poptávka spíše pokulhává.

„Cizokrajné ovoce prodáváme, ale na odbyt moc nejde. Je o něco dražší než běžné druhy a lidé ho moc neznají. Tak radši vsází na osvědčenou klasiku,“ sdělil Pavel Vyhnálek, prodejce ovoce a zeleniny v Kamenici nad Lipou.

O něco příznivější je naopak situace v Humpolci. Tam exotickému ovoci přišli na chuť. „Zájem o méně známé druhy ovoce rozhodně je. Lidé nejvíc kupují mango, litchi nebo granátová jablka,“ vyjmenovala Hana Malá z humpolecké prodejny ovoce a zeleniny Růže.

Záhadné ovoce

Zákazníky od koupi neznámého plodu většinou odradí to, že si s jeho konzumací nevědí rady. „Přiznám se, že dám přednost tomu co znám. Nepouštím se do žádných experimentů. Spousta druhů ovoce vypadá zajímavě, ale vůbec bych nevěděl, jak je mám jíst,“ líčil Martin Hurda z Pelhřimova.

I na to jsou ale prodejci připraveni. „Pokud si někdo není jistý, jak by měl některé druhy ovoce jíst, jsme připraveni mu poradit,“ pokračovala Malá. Nejzáludnější je podle ní ovoce konkwat.

„To by se mělo správně konzumovat neoloupané, ale lidé ho většinou slupky zbavují,“ uzavřela Hana Malá.