Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté prověřili zabezpečení chatek

Častonín, Zachotín – Vyjeli jsme do terénu s čtyřčlenným policejním týmem. Jeho cílem je pravidelná kontrola chat, které se zvlášť v zimě stávají terčem vloupání.

30.1.2013
SDÍLEJ:

Terčem zlodějů jsou často chaty v odlehlých místech.Foto: Deník/Jan Mazanec.

Tentokrát strážci zákona jedou kontrolovat rekreační oblast kolem Kladin. Ještě v budově svého sídla si ověřují informace u mapy a fasují předtištěné lístečky s nadpisem Kontrola rekreačního objektu. V Pelhřimově není psovod, proto přijíždí vypomoci specialista z Havlíčkova Brodu se psem Dickem. Po chvíli už jedeme ke Kladinám.

U Častonína jsou policisté domluveni na schůzce se zástupcem majitele pozemku, Josefem Turkem, který bydlí na jedné ze samot a kterého informují o akci. Ten si postup policistů chválí. „Určitě kontroly pomáhají, to víte, loupežníci jsou všude. Chaty už tu byly vykradeny několikrát," říká a ukazuje přitom na dvě lokality. Podle něj se podařilo objasnit jen část vloupání.

Kriminalisté mimochodem nedávno zadrželi v chatě u Mladých Bříšť osmnáctiletého mladíka z Humpolce, který se vloupal také do dalších 19 rekreačních objektů na Pelhřimovsku, mimo jiné i do chat právě u Častonína.

Jdeme čerstvým sněhem lesním úvozem, kolem nás živě pobíhá Dick. Vcházíme na mýtinu, kde jsou čtyři chaty. Policisté vysvětlují, že je to ideální cíl zlodějů: daleko od obce i silnice, téměř ze tří stran obklopené lesem a ze čtvrté rybníkem. Muži se rozdělují a kontrolují jednotlivé objekty, díky navigaci mohou „vidět" všechny chaty v okolí.

Obejdou je a nejprve zaklepou, kdyby někdo byl vevnitř. Pak vezmou za kliku dveří a za okenice. Pohledem zkontrolují střechu, protože právě tady v okolí se stalo, že si asi kluci „hráli" a kamenem rozbili střešní okno, kterým pak do chaty zatékalo.

Odradit zloděje

Nakonec na dveřích nechají lístek s podpisem, datem kontroly, nápisem „Není viditelně narušen" a případným doporučením, co lze vylepšit.
Jedna chata má lavičku natlačenou na dveře, u dvou chat není pevně přidělaná okenice. „To je ale možná účel. Někdy je totiž lepší dokonce odhrnout záclonu, aby se zloděj sám mohl podívat, že uvnitř nic cenného není a že je zbytečné se do ní vloupat," říká realisticky jeden z policistů.
Podle něj většina mechanických zabezpečení selhává, protože zvlášť na tak odlehlém místě má zloděj dost času na to, aby vypáčil okenici a rozbil okno. Řada lidí navíc chybuje v tom, že na viditelném místě uvnitř chaty nechává klíč ode dveří, takže zloděj pak může i s větším objemem kradených věcí pohodlně odejít dveřmi.

Podle strážců zákona je nejúčinnější takzvaná fotopast, která osobu při vloupání vyfotí. Dá se sehnat i za 1500 korun a při narušení hlásí majiteli na mobil, nebo přímo pošle fotky.

„Jednou dokonce chlap začal fotopast zkoumat, dal si ji k obličeji a pak do tašky. Mezitím ho to ale pěkně zblízka vyfotilo," směje se jeden z policistů. A zdůrazňuje, že fotopast výrazně pomůže usvědčit pachatele. Při spatření svého obličeje přestanou zapírat. „Každopádně je potřeba nás zavolat co nejdříve, protože pes pak lépe hledá čerstvé stopy," dodává policista.

Kontrola pokračuje u chaty pod Dolními Kladinami, kam se kvůli protržené hrázi musí jet od Zachotína. I ta už byla vykradena. Policisté si všímají stop ve sněhu – ty ale mohou patřit majiteli.

Zastavujeme se i u samot na hrázi rybníka. Zdejší obyvatelé se prý zlodějů nebojí – mají velkého psa. Další zastávka policistů je chata za Zachotínem ve směru na Mysletín. Stálý obyvatel nedaleké usedlosti říká, že tady zatím ke krádeži nedošlo. Možná to je tím, že chata je zděná a připomíná spíš chalupu.

Podle policistů jsou kontroly kladně přijímány obcemi a městy. To, že se odehrávají v období po prezidentské amnestii, je podle nich jen náhoda.
„Nemá to s amnestií nic společného, kontroly provádíme několik let, probíhají hlavně v době, kdy jsou chaty opuštěné, tedy v zimě a na jaře," říká vedoucí pelhřimovské policie Jaromír Štěpánek.

Autor: Jan Mazanec

30.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení