Policisté se případem zabývali hned po oznámení události počátkem února. Kvůli poničení fasády čmáranicemi a oplzlými vzkazy zavítali i do pelhřimovských škol, neboť charakter nápisů a naznačoval, že vandalský čin může mít na svědomí nejspíš nějaká parta výrostků.

Na druhé straně právě provedení vandalského činu vedlo k realistickým odhadům, že odhalení autorů útoků bude složité, možná nemožné. To také déle než měsíc trvající vyšetřování události potvrdilo. „Prověřování případu sprejerství bylo v polovině března ukončeno odložením věci,“ informovala o výsledku vyšetřování případu policejní mluvčí Stanislava Miláčková. „V rámci prověřování se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání, v tomto případě osobu pachatele,“ dodala.

Neznámí vandalové poničili fasádu domku v Děkanské zahradě opakovaně. Téměř celou jednu stěnu odvrácenou od páteřního chodníku, který zahradou vede, znovu zhyzdily nápisy a malůvky. Podobným případem vandalství se vedení města, neboť město je vlastníkem zahrady i staveb v ní, i policie zabývaly počátkem září 2016.

Už v minulosti se v Pelhřimově hovořilo, že by místu, nebo spíš odhalení vandalů, napomohla instalace kamerového systému nebo fotopastí. Také po posledním vandalském činu chystá radnice opatření, která by zákoutí v Děkanské zahradě ochránila. „Město Pelhřimov po dohodě s Policií České republiky přikročí k monitoringu předmětné lokality,“ uvedla k připravovanému řešení mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Veronika a František Moravcovi přinesli na humpoleckou radnici ukázat své první novorozeňátko.
První letošní občankou Humpolce je Kristýnka Moravcová

Vzhledem ke klimatickým podmínkám se radnice ve spolupráci s technickými službami města zatím nepustila do opravy poničené fasády domku v Děkanské zahradě, s pracemi čekala na jaro. „Pokud klimatické podmínky dovolí, proběhne oprava nátěru fasády domku F. B. Vaňka v Děkanské zahradě v příštím týdnu,“ naznačila mluvčí radnice, kdy by mělo dojít k odstranění či zakrytí nápisů, vzkazů a čmáranic z fasády.

Oprava fasády přijde město zřejmě na několik tisíc korun. „V roce 2016 malba celého zahradního domku vyšla na 12 800 korun,“ připomněla už počátkem února Andrea Unterfrancová.

Přestože se vandalismus v pelhřimovské Děkanské zahradě opakoval, nechce radnice ani správce areálu nikterak omezovat veřejnosti přístup do Děkanské zahrady nacházející se v těsné blízkosti centra města. „Technické služby města Pelhřimova, jakožto správci neuvažují o změnách v režimu přístupu Děkanské zahrady pro veřejnost,“ doplnila informace Andrea Unterfrancová.

V zahradním domku v Děkanské zahradě tvořil významný duchovní a spisovatel František Bernard Vaněk, který působil v Pelhřimově od roku 1906 až do deportace do koncentračního tábora v Dachau v roce 1942. O rok později pak v Dachau ve věku 70 let zemřel.

Penny Market. Ilustrační foto
V Počátkách vyroste Penny market