„V případě dopravní nehody, při které nebyl nikdo zraněn a škoda nepřevýšila částku sto tisíc korun, musí účastníci nehody sepsat společný záznam o nehodě. Ten podepíší a předají své pojišťovně,“ informovala Hana Kotková, mluvčí pelhřimovské policie.

Aby účastníci nehody vše správně zaznamenali, měli by mít ve vozidle formulář s názvem Záznam o dopravní nehodě, který lze získat od pojišťovny.

V případě, že nebude mít nikdo u sebe již zmíněný formulář, stačí vše zadokumentovat na jakýkoliv papír. Ten pak musí obsahovat identifikaci účastníků nehody, jako je jméno, příjmení a datum narození. Dále pak všechny potřebné údaje k posouzení průběhu a následků nehody.

Tedy, datum a čas dopravní nehody, identifikaci vozidla a jeho poškození, včetně popsání příčiny dopravní nehody. „Je dobré, aby byly na místě pořízeny fotografie, vypovídající o situaci. Na to v dnešní době stačí i mobilní telefon,“ podotkla Kotková.

Další otázkou je, kdy by se měla policie skutečně zavolat. „Na linku 158 je třeba volat v případech, že při nehodě byla zraněna či usmrcena osoba. Dále, že byl poškozen majetek třetí strany, například plot u domu, nebo veřejné zařízení. Pak také, pokud účastníci dopravní nehody nejsou sami schopni odstranit následky události,“ shrnula Kotková.

Likvidátoři pojistných událostí radí řidičům služebních vozidel a aut na leasing, aby vždy zavolali k nehodě policii a to z důvodu prokazatelnosti viny a skutečného odhadu poškození.