Lokalita je kromě průmyslového areálu proslulá také tím, že tam bydlí mnoho sociálně slabších obyvatel v nevzhledných ubytovnách.

„Na Brunce jsou tři objekty po dvou vchodech, takže šest čísel popisných. Jsou to bývalé budovy podniku Sukno, které byly k dispozici pro zaměstnance," přiblížil vedoucí odboru zdravotnictví a sociálních věcí humpolecké radnice Josef Fiala.

Přežívají z dávek

Sukno už ale zaniklo a budovy se proměnily v nevzhledné domy, ve kterých přebývají méně movití. „Nyní tu žijí 
v ubytovnách lidé, co jsou na dávkách, invalidních důchodech či ti, kteří mají nízký plat," popsal aktuální situaci Josef Fiala.

Domy nejsou odstrašující pouze zvenku. I uvnitř jsou poměrně nepříznivé podmínky. „Je tam třeba společná sprcha se záchodem pro více bytů, kuchyňka taktéž. Vzhled není nijak okouzlující a vybavení je také horší. Člověk, který nemá nízký plat 
a má jiné možnosti, by tam asi nebydlel," zdůraznil Fiala.

Největším problémem je přístup obyvatel ke běžným povinnostem. „Mohu říci, že 
z většiny jsou to problémoví lidé. Docházejí sem sociální pracovnice, protože někteří rodiče nechodí s dětmi například na pravidelné lékařské prohlídky či na očkování," dodal Fiala. I na toto místo musí občas vyjíždět humpolecké policejní hlídky. „V letošním roce jsme v místní části Brunka šetřili jeden trestný čin majetkového charakteru 
a jeden přestupek proti občanskému soužití," uvedl vedoucí humpoleckého policejního obvodního oddělení Tomáš Bezděk.

Přestupky proti veřejnému pořádku, ale nejsou v těchto místech patrné. „Do současné doby jsme nezaznamenali žádné stížnosti na úseku veřejného pořádku jako zvýšený hluk a podobně," upřesnil Bezděk. Avšak podle policie je kriminalita na Brunce  průměrná s ohledem na ostatní části města Humpolce.
„Nedá se říci, že bychom do uvedené místní části vyjížděli častěji než do ostatních oblastí služebního obvodu," shrnul situaci Bezděk.

Michaela Blehová