Zhruba v srpnu by se totiž mělo dokončit nové uspořádání beletrie, která zahrnuje asi pět tisíc knih. Knihovničtí pomocníci lepí na jejich hřbety piktogramy, podle nichž budou tituly tematicky roztříděny do šestnácti skupin.

„Řazení dětské beletrie chtělo změnu. Dosud byla uspořádána podle doporučeného věku čtenářů, ale v dnešní době už je těžké toto odhadnout, protože každý čtenář je jiný – přijde vám například prvňáček, který už čte jako třeťák, takže ten už nebude chtít louskat nějaké to první čtení," zdůvodnila knihovnice Zdeňka Trnková z dětského oddělení humpolecké knihovny.

Piktogram pro žánr

Třeba žánr sci-fi bude znázorňovat létající talíř, romantické příběhy zase srdce a pohádky bude označovat kdo jiný než princ. „Když čtenář přijde do knihovny, uvidí tu seznam všech piktogramů a řekne si, že dneska by chtěl číst třeba horor. A podle piktogramu k hororové a thrillerové literatuře si může vybírat z dané skupinky, která již bude řazena klasicky abecedně dle příjmení autora," vysvětlila vedoucí humpolecké knihovny Ludmila Trnková.

Zdeňka Trnková doplnila, že navrhování piktogramů bylo předmětem výtvarné soutěže, která se konala téměř po celý červen. „Sešlo se nám dvaatřicet výtvarníků z řad dětských čtenářů. Do semifinále se jich probojovalo jednadvacet a o vítězných obrázcích rozhodovala veřejnost ve vyhlášené anketě," přiblížila Zdeňka Trnková.

Vítězné piktogramy, které budou co nevidět zdobit hřbety beletrie na dětském oddělení, navrhlo osm dívek: Eliška Benešová, Kristýna Benešová, Nikola Bloudková, Jana Fialová, Karolína Kolčavová, Sofie Kolčavová, Michaela Mikšů a Kateřina Vaňková. „Snažíme se, aby knihovna byla podle představ čtenářů, proto se je pokoušíme takto zapojovat," dodala knihovnice z dětského oddělení.

Jak už bylo zmíněno, s realizací nového uspořádání pomáhají knihovničtí pomocníci a dobrovolníci. Ti se například toto pondělí už v osm hodin ráno, kdy je vlastně nikdo nenutí brzy vstávat, protože mají prázdniny, vydali s úsměvem na tvářích do knihovny, aby lepili piktogramy, obalovali knihy či vymýšleli, kam který žánr knih umístí. „My bychom stejně četli, nás už to válení tak nebaví," komentovala vlastní píli dobrovolnice Štěpánka Michalíčková. Další dobrovolnice, Veronika Martinů, se s důvody, proč chodí pomáhat do knihovny, přidala: „Mám čas a mám ráda knížky," usmála se.

Úžasnou přátelskou atmosféru, píli a nadšení při práci v knihovně si pochvalovala Zdeňka i Ludmila Trnková. „Za sebe můžu říct, že když sem přijdu, tak je tu úžasná parta a legrace, a přitom se pracuje. Dokonce se stalo, že nám pomáhal čtenář, který si přišel vypůjčit knihy. Někdy se zapojí i kamarádi našich pomocníků a dobrovolníků," zmínila Ludmila Trnková.

Pomocníky knihovny jsou Daniela Kasalová, Jana Fialová, Adéla Vacatová, Jiří Pudil a nejmladší, za dva měsíce desetiletá, Janička Nečadová. Mezi dobrovolníky patří Veronika Martinů, Petr Martinů, Štěpánka Michalíčková a Monika Berková.

Do budoucna

Zdeňka Trnková prozradila, že naučnou literatura, která na humpoleckém dětském oddělení čítá rovněž asi pět tisíc titulů, čeká také změna uspořádání. „Nepůjde ale o piktogramy, zachováme mezinárodní desetinné třídění," ujasnila. Ludmila Trnková se připojila s dalšími plány, které se tentokrát budou týkat oddělení pro dospělé čtenáře. „Také na dospělém oddělení plánujeme, že bychom to tam trochu přeorganizovali, ale nejprve dokončíme práci na dětském oddělení," uzavřela vedoucí knihovny.