Rozdávali na ulicích letáčky a přednášeli ve školách. Po zastávce na radnici vyrazilo společně osm členů sdužení s pěti pelhřimovskými policisty na kolech do Kamenice nad Lipou, aby se zapojili do 12. ročníku Cyklo-běhu za Českou republiku bez drog.

Pelhřimovští policisté patří k celostátní špičce v objasněnosti drogových deliktů. Jak doplnil jejich ředitel Jaromír Štěpánek, téma je prioritou celého oddělení a práce stojí na třech pilířích: prevence ve školách a hlídky kolem škol, odhalování s výraznou úspěšností a také silniční kontroly, které pomáhají odhalovat tuto skrytou trestnou činnost.

Sdružení mimo jiné razí detoxikaci bez jakýchkoli „náhražek" drog. O tomto očistném programu sami pořadatelé sdělili, že je nápadem Lafayetta Ronalda Hubbarda.

Ten založil scientologickou církev a očistný program hlásá jeho kniha Čisté tělo, čistá mysl. Scientologické pozadí celé akce byl i jeden z důvodů, proč se od ní před devíti lety distancoval sekretariát Rady vlády pro protidrogovou politiku. Ten uvedl, že akce není v souladu s prevencí ministerstva i tím, že obsahuje zavádějící tvrzení a že ji provádějí lidé bez odborného vzdělání.

„Ono je jedno, kdo program vymyslel. Je ale ověřeno, že jeho úspěšnost je 80 procent," sdělil pořadatel Pavel Mudra s tím, že akce má sjednotit lidi, kterým leží na srdci boj proti drogám. Dodal, že 11 procent žáků po přednáškách přiznalo, že změnilo názor na drogy a jejich nebezpečnost. Sdružení za rok vyškolí 6000 dětí.

Sdružení je i proti legalizaci marihuany a také podle Mudry pomáhá obětem drog začlenit se zpátky do života.

Starosta Leopold Bambula na dotaz Deníku reagoval tak, že si je vědom pozadí  akce, ale že její věrohodnost dokazuje třeba to, že ji zaštiťuje Senát.

„Vítám každou iniciativu, která chce bojovat proti drogám, protože žádné město dnes nemůže říci, že s tím nemá problém. Navíc si myslím, že oni při školeních, která nabízejí dlouhodobě, neprosazují své myšlenky, ale jde jim o boj proti drogám," řekl starosta s tím, že navíc za devět let od vydání materiálu Rady vlády řada věcí dostala jiný vývoj.