Nedávno se jím zabývali humpolečtí zastupitelé. „Návrh na regulaci takzva-ného podomního prodeje předložil zastupitel Václav Kašpar a zastupitelé na toto téma diskutovali. Padla ale připomínka, že když se vydávají předpisy či vyhlášky, které však není kým vymáhat, neboť město nemá městskou policii, tak potom ztrácí smysl. Proto zastupitelé nakonec návrh neschválili," vysvětlil místostarosta Humpolce Květoslav Namyslo.

Ten dodal, že jediný přínos, který by vydání tržního řádu, jež by zakazoval podomní a pouliční prodej, mohlo mít, by byla možnost přivolat státní policii, která by mohla věc řešit jako přestupek právě proti tržnímu řádu.

„Je to ale komplikované ře-šení. A pravděpodobnost, že se obtěžovanému podaří stihnout zavolat policii, aniž by prodejce mezitím neutekl, je také velmi malá," přemítal Namyslo.

Nepříjemné zkušenosti

Naopak v Kalištích a jejich místních částech Holušice, Podivice, Háj a Staré Hutě 
s účinností od 1. července platí vyhláška zakazující podomní a pouliční prodej. S vý-jimkou tradičních akcí.

„S podomními prodejci jsme v obci měli nepříjemné zkušenosti. Cíleně si vybírali dobu, hlavně poledne ve všed-ní den, kdy jsou především starší lidé sami doma," zdůvodnil rozhodnutí zastupitelstva v Kalištích tamní starosta Pavel Kutiš.

Vyhláška, která zakazuje prodejcům nabízení zboží u domovních dveří a na ulici, platí v Pelhřimově už druhým rokem, přesněji od začátku roku 2013. Jednu z výjimek tohoto zákazu tvoří například oficiální akce a prodeje, třeba městské trhy, na které město povolení uděluje, a akce charitativního a neziskového charakteru.

Podle tajemníka města Pelhřimova Jana Machyána v poslední době město žádná hlášení o problémech s podomními prodejci nezaznamenalo. „S podomními prodejci aktuálně žádné problémy nemáme, v posledních měsících jsme měli jeden případ, ten byl ale vyřešen v klidu," dodává.

V Pacově přijali novou vyhlášku o zákazu podomního prodeje se začátkem července. Vztahuje se na Pacov a všechny jeho místní části. Výjimku ze zákazu tvoří například veřejné sbírky nebo očkování zvířat.
V Pacově měli už dřív problém s podomním prodejem hlavně v místním domově důchodců. „Máme nepříjemné zkušenosti s provozováním těchto služeb v místním domově důchodců, protože právě zde obchodníci často zneužívají důvěřivosti seniorů," uvedl už dříve pro Deník místní starosta Lukáš Vlček.

Porušení vyhlášky v Pelhřimově
Pokud bude podomní či pouliční prodejce i přes zákaz nabízet zboží v Pelhřimově, situaci na místě podle informací od pelhřimovského vedoucího kanceláře starosty a tajemníka Miroslava Kubánka řeší Jaroslav Hraníček z tamního úseku přestupkové agendy a veřejného pořádku. Obchodníkovi v tomto případě hrozí bloková pokuta. „Tu jsme ale zatím nikdy neudělovali. Situaci jsme vždy řešili domluvou. Ve většině případů totiž prodejce nevěděl, že zákaz podomního, či pouličního prodeje v Pelhřimově platí," dodal Kubánek. V případě, že situaci nelze řešit přímo na místě, na scénu podle tržního řádu města nastupuje Obecní živnostenský úřad. „Zatím jsme ale žádný takový problém neřešili. Pokud by však k tomuto došlo, postupovali bychom podle správního řádu," uvedla vedoucí pelhřimovského Obecního živnostenského úřadu Jaroslava Tichá. Pokud by bylo jednoznačně prokázáno porušení nařízení, hrozilo by prodejci uložení pokuty ve správním řízení. Výše pokuty by se stanovila dle závažnosti konkrétního případu. „Jde o dlouhodobý proces," dodala Tichá. V případě, že by prodejci příslušné orgány prokázaly opakovaná a skutečně závažná porušení řádu, mohl by živnostenský úřad podat návrh na zrušení jeho živnostenského oprávnění.