Ředitel Správy kulturních zařízení Města Kamenice nad Lipou Petr Pech prozradil, že na únorové pražské schůzce Dramaturgické rady festivalu Hračkobraní 2014 vybírali účastníky přehlídky hračkářské tvorby, která se koná na nádvoří zámku.

„Letos byl výběr obtížný, protože kandidáti byli hodně vyrovnaní. Nakonec jsme vybrali ještě o jednoho účastníka více, než bylo původně v plánu," uvedl Petr Pech s tím, že tento účastník bude mít svůj prostor vyhrazený ne na nádvoří zámku, ale v podstatě na zahradě pod pergolou, která by měla být kompletně zastřešena. Na kamenický zámek tak letos zavítá patnáct výrobců originálních hraček z přírodních materiálů.

A jaké další novinky se v současných plánech na Hračkobraní rýsují?

„Každý rok máme něco málo nového, i když si toho třeba návštěvníci na první pohled ani nevšimnou. Letos se nám představí asi tři noví účastníci přehlídky hračkářské tvorby. Dále tu budou nové tvůrčí dílny. Chystáme i trochu jiný typ občerstvení. Tentokrát se o něj totiž postará francouzské Bistrot de papa z Počátek. Myslím si, že by toto mohla být příjemná změna," nastínil Petr Pech.

Sladké dobroty

Provozovatelka počáteckého bistra Eva Decroix navíc dodala, že už nyní mají představu, jak se svého úkolu zhostí. „Rádi bychom občerstvení pojali originálně a zároveň bychom chtěli zůstat, co se týče kvality a surovin, věrni sami sobě. Protože je to akce hlavně pro děti, nachystáme pro ně třeba tradiční zmrzlinu, sladké palačinky nebo vafle. Ještě mohu prozradit, že občerstvení budeme připravovat v kostýmech, ale v jakých, to už bude překvapení," nalákala Eva Decroix.

Ta dále dodala, že podle posledních informací by se občerstvení na Hračkobraní mělo podávat v zámecké zahradě. „A to by bylo skvělé, protože myslím, že právě zde jsou ideální prostory pro to si k jídlu v klidu sednout a popovídat si s ostatními," řekla Eva Decroix.

Petr Pech na závěr podotkl, že samozřejmě organizátory Hračkobraní průběžně čekají další jednání a plánování programu festivalu. Ten se letos v prostorách zámku v Kamenici nad Lipou uskuteční od středy devátého do neděle třináctého července.

Aneta Slavíková