Někteří si užívali soutěžní atmosféru přímo na závodišti, jiní si nenechali ujít tradiční slavnostní průvod městem a další „ochutnali" od každého něco. Letošní jubilejní padesátý ročník opět dokázal, že Zlatá podkova patří k Humpolci stejně tak jako třeba nejslavnější přistěhovalec Hliník. A vůbec nezáleží na tom, zda je návštěvník koňák, anebo jen z bezpečí pevné půdy pod nohama obdivuje sehranost zvířete
a člověka.

Finálové závody jsou vyhlášené tím, že nabízejí jak sedlové soutěže, tak i závody spřežení, což je v České 
republice unikátní. Možná 
i proto láká Podkova do Humpolce diváky z dalších koutů republiky. „Bydlíme v Ostravě a jsme tady nedaleko, 
v Čejově, na chatě, tak jsme 
se přišli podívat. V Čejově je jízdárna, kde se vnučka učí jezdit na koni, ale my jsme jen obdivovatelé jejich krásy," usmála se Jana Oravová, která si sobotní soutěže všestrannosti, kdy se diváci mohou na výkony soutěžních dvojic dívat přímo u překážek, velice pochvalovala.

Také Monika Lišková z Písku se rozhodla, že sobotní dopoledne stráví s rodinou pohledem na ušlechtilá zvířata a um jezdců. „Na koni sice nejezdíme, až na syna Radimka, který si vyzkoušel jízdu na poníkovi Samíkovi, ale koně se nám moc líbí. Jen z nich mám respekt," podělila se o své dojmy maminka Monika.

Obě dámy také dodaly, že si na padesátém ročníku Zlaté podkovy odbyly premiéru. Finále v Humpolci prý letos navštívily poprvé.

Příjemným bonusem uplynulého víkendu byl i fakt, že se vydařilo počasí. Sluníčko svítilo, nebylo příliš teplo 
a přítomní se ani zimou netřásli. Několik dní před závody navíc přišel tolik očekávaný déšť, který na závodišti „osvěžil" vyprahlou půdu.

Ke Zlaté podkově také neodmyslitelně patří nedělní průvod městem, který si ani tentokrát nenechal ujít početný dav zvědavců. Někteří dokonce debatovali o tom, že tak hojnou účast nepamatují. Čekání na jezdce na koních i kočáry zpříjemnil koncert dvou dechových orchestrů – domácího Dechového orchestru mladých při Základní umělecké škole Gustava Mahlera a rakouského Die jungen Langauer. Hudbu vizuálně doplnilo taneční vystoupení mažoretek z Třebíče.

Půl století Podkovy si také zasloužilo vydání almanachu či uspořádání výstavy Kůň – láska na celý život ve výstavním sále na Dolním náměstí.

Do historie jubilejního finále se jako vítěz Zlaté podkovy ve všestrannosti zapíše Radko Heidenreich s Tiksi. 
Z regionálních dvojic uspěla Michaela Balounová s Diamantixou z Jezdeckého klubu Glod Čejov, která vybojovala páté místo.

Sedlové soutěže
VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ:
Zlatá podkova
Radko Heidenreich + Tiksi
Stříbrná podkova I
Eva Kratochvílová + Camila
Stříbrná podkova II
Jaroslav Hatla + Reenmore Alfie
Bronzová podkova
Alžběta Vyštajnová + Elzar
Soutěž nadějí
Jaroslav Hatla + Big Berry
Pony
Natalia Tarabiny + Sony 4