Mezi těmi, kdo přispěl, byla i letos Eva Pechková, která žije právě v Kamenici nad Lipou. „Do Národní potravinové sbírky jsem přispěla už třikrát. Znám ji, vím, jakým způsobem se mohu zapojit. Beru to jako samozřejmost," říkala Eva Pechková krátce před tím, než s vlastním nákupem opustila rušné místo u pokladen a zamířila do nevlídného počasí před supermarketem.

Také Libuše Steinbachová z Prahy, která trávila víkend na chalupě v nedalekých Těmicích, si s nákupem a sbírkou věděla rady. Alespoň pár drobností odevzdala mladým dobrovolníkům i ona. „Do sbírky přispívám od začátku, věřím, že pomohu těm, kteří pomoc potřebují," odhadovala Libuše Steinbachová.

Podobnými slovy komentovali sbírku i ostatní, kteří se o část nákupu zakoupeného v sobotu v kamenickém Penny marketu rozdělili s dobrovolníky. Od nich přebírala trvanlivé potraviny sociální pracovnice kamenické charity Ilona Fedrová.

V jedenáct hodin odvážela všechny ty darované těstoviny, luštěniny, rýži, mouku, konzervy i nějaké sladkosti v sobotu už podruhé. „Dnešní Národní potravinová sbírka vypadá zatím moc dobře. Každý rok se vybere víc, letošní ročník to zatím potvrzuje," pochvalovala si Ilona Fedrová.

Vzápětí doplnila, že ve sbírce nejde jen o nashromážděné kilogramy, ale že s ní jsou spojeny i osudy těch, k nimž potraviny poputují. „Už teď víme, jak s darovanými potravinami naložíme, smysl měl i každý drobný příspěvek ze strany těch, kteří dnes nakupovali a něco z toho tady v Penny marketu v Kamenici nad Lipou darovali," dodávala Ilona Fedrová.

Po dvě hodiny během rušného sobotního dopoledne oslovovala zákazníky a pak od některých s díky  darované potraviny přebírala i mladá skautka Vendula Kohoutová. Když službu předala svým kamarádkám, mohla se podělit o čerstvé zkušenosti, které označila vesměs za pozitivní. „Bylo vidět, že lidé chtějí pomáhat druhým. Spíš sem k nám chodily s darovanými potravinami ženy, ale přišel i pán, který nám přinesl rovnou celá balení některých potravin. Ten nás opravdu mile překvapil," povídala Vendula Kohoutová. „Na druhé straně někdo kolem nás jenom mlčky rychle prošel, ale všichni se chovali slušně," dodávala skautka.

Zatímco v největším kamenickém obchodu s potravinami sbírka svůj smysl určitě naplnila, v drogérii v centru Pelhřimova, která je součástí řetězce Rossmann, darované zboží moc nepřibývalo. Krátce před zavírací dobou byly ve vyčleněném koši pouze dvě dětské výživy a jedna pasta na zuby.

Letos se Národní potravinová sbírka konala už počtvrté. Na Pelhřimovsku bylo možno přispět na pěti místech, v rámci celé Vysočiny bylo pětadvacet míst.