Děti prý v dnešní době nečtou už tolik jako dřív a upřednostňují raději počítače nebo televizi. Podle knihoven na Pelhřimovsku ale stav není vůbec alarmující.

„Čtenářů máme možná o trochu méně, ale na počet obyvatel je to stále velmi dobré," popisuje situaci hornocerekvický knihovník Miroslav Václavík. Dodává, že kdysi se zúčastnil semináře, na kterém jim říkali, že počet přihlášených do knihovny by měl být přibližně 10 procent z počtu obyvatel města.

„Z bezmála tisíce osmi set obyvatel máme čtenářů okolo tří set, což je rozhodně více než deset procent," pochvaluje si.

Úbytek čtenářů pocítí prý pouze v případě, když děti odcházejí na víceletá gymnázia nebo střední školy, potom navštěvují knihovnu ve větším městě.

164 tisíc výpůjček

Poněkud větší počet čtenářů navštěvuje knihovny ve městech Pelhřimov a Humpolec. V pelhřimovské knihovně se například mohou tento rok chlubit novým rekordem.

„Nedávno jsme dělali statistiku a zjistili jsme, že tento rok jsme vyřídili více než sto šedesát čtyři tisíc výpůjček. To je nejvíce v historii," popisuje vedoucí knihovny Iva Rajdlová. V pelhřimovské knihovně mají dětské oddělení, kde nejenže půjčují knihy, ale pro děti pořádají i besedy, soutěže nebo malování triček.
„Spolupracujeme s mateřskými a základními školami, v knihovně pasujeme prvňáčky na čtenáře a děti mají knihovnu rády. Z celkového počtu tří a půl tisíce čtenářů tvoří děti více než padesát procent," dodává Rajdlová.

I humpolecká knihovna se může pochlubit rekordem. „Zrovna nedávno, k 6. srpnu nás navštívilo tři sta čtyřicet čtenářů, to je náš nový rekord," vysvětluje vedoucí humpolecké knihovny Ludmila Trnková. Dodává, že oproti loňskému roku stoupl i počet čtenářů přihlášených v dětském oddělení.

Krteček i Foglar

Ve všech knihovnách na okrese je nejoblíbenější knihou jednoznačně několikadílný Deník malého poseroutky od Jeffa Kinneyho. „Deník malého poseroutky mají rádi hlavně kluci, stále si ale rádi půjčují i Foglara a holky mají rády ty fantasy upíří romány," shrnuje dětmi nejpůjčovanější knihy Václavík.

V Humpolci podle Trnkové však oblibu stále neztratil ani Krteček. Dospělí mají v oblibě severské detektivky, především od norského autora Jo Nesbö nebo Inferno od Dana Browna. Čtenářky pelhřimovské knihovny si rády půjčují romány, a to především od českých autorek a nebo bestseller poslední doby – trilogii s názvem Padesát odstínů šedi, temnoty a svobody.

„Z naučné literatury jsou především teď v létě žádané kuchařky s recepty na grilování či lehčí letní pokrmy. O první místo se s nimi dělí cestopisy, které jsou v době dovolených také velmi oblíbené," dodává Trnková z humpolecké knihovny.

Tereza Konířová